Zakup paliwa i kotła to jedna z podstawowych decyzji, jakie należy podjąć przy budowie lub remoncie instalacji grzewczej. Rosnąca świadomość społeczeństwa powoduje, że coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na aspekt finansowy, ale również ekologiczny. Zwłaszcza na to, czy nasz sposób ogrzewania nie przyczynia się do powstawania smogu. Okazuje się bowiem, że tradycyjne piece emitują potężną ilość dwutlenku węgla, która w znaczącym stopniu przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza, a tym samym naszego zdrowia i samopoczucia. Aby zmotywować ludzi do wymiany urządzeń na piece na pellet 5 klasy lub inne, ekologiczne modele gminy oferują korzystne dofinansowania.
W przypadku, gdy wybór kotła podyktowany jest przede wszystkim zmniejszeniem uciążliwości dla środowiska, warto wziąć pod uwagę następujące urządzenia: kocioł gazowy, kocioł na węgiel, pellet lub zgazowujący drewno, odpowiadający wymogom 5 klasy, kocioł elektryczny, ogrzewanie elektryczne w postaci mat, cienkich przewodów i folii, pompy ciepła, a także elektryczne piece akumulacyjne.
Warto również pamiętać, że oprócz pieca duże znaczenie ma energochłonność domu. Im jest mniejsza, tym mniej możemy martwić się ceną używanego paliwa. W związku z tym powinniśmy myśleć nie tylko o instalacji grzewczej, ale o domu jako całości. Dzięki temu będzie można zadbać kompleksowo o ochronę środowiska i dołożyć wszelkich starań, by nie pogłębiać kryzysu klimatycznego i zadbać o dobrą jakość powietrza w naszym otoczeniu.