Beton to materiał powszechnie wykorzystywany do budowania domów jedno i wielorodzinnych, a także biurowców. Aby jednak służył latami, musi być wykonany z odpowiedniej klasy materiału oraz właściwie pielęgnowany. Badania jego wytrzymałości robi się po to, by sprawdzić, jak beton zachowuje się w konstrukcji i czy spełnia założenia. Do jego oceny stosuje się badania niszczące lub nieniszczące. Te pierwsze wymagają pobrania próbki materiału i przetransportowanie jej do laboratorium. Drugi typ realizuje się na miejscu, a beton nie ulega zniszczeniu.
Jednym z najpopularniejszych sposobów jest wykorzystanie młotka Schmidta. Jest to niewielkie, poręczne urządzenie. Podczas analizy określa się ilość energii bijaka mierzoną po jego odskoku od betonowej powierzchni. Następnie ze skali odczytuje się wynik. Obecnie spotkać można zarówno modele mechaniczne, na przykład takie jak ten zawarty na stronie https://viateco.eu/pl/sprzedaz/betony/konstrukcje/mlotki_schmidta/mechaniczny%20mlotek%20schmidta.htm, jak i elektroniczne.
Innym sposobem jest ocena wytrzymałości betonu za pomocą urządzeń emitujących ultradźwięki, tak zwanych betonoskopów. Zaletą tej metody jest możliwość oszacowania jakości betonu w jego wewnętrznych partiach.
Do pobrania materiału wykorzystuje się wiertła koronowe. Ważne, aby pozyskać go w miejscu, które nie będzie stwarzało zagrożenia dla całej konstrukcji. Następnie analizy przeprowadzane są w laboratorium przez wyspecjalizowany zespół, który posiada odpowiedni sprzęt oraz odczynniki. Zaletą tej metody jest z pewnością jej wysoka dokładność. Jednak biorąc pod uwagę konieczność naruszenia betonu, co może go osłabić, wykonuje się ją coraz rzadziej.