Tradycyjne ogrody zazwyczaj wymagają od ich użytkowników stałej i regularnej pielęgnacji. Jednak rezygnując z pewnych elementów lub redukując je możemy uzyskać przestrzeń efektowną, ale i nie wymagającą od nas poświęceń. Mniej rozległy trawnik czy warzywniak (pracochłonne podlewanie, pielenie i inne pracy z nim związane) lub rezygnacja z oczka wodnego (problem z glonami czy wyławianiem liści) – to tylko parę rozwiązań, które ułatwią nam ogrodowe prace.
Proste metody działania charakteryzują się największą przystępnością, a zarazem uniwersalnością. Dzięki temu stworzymy przestrzeń zewnętrzną, która spełnia pokładane w niej nadzieje nie tylko latem, ale i zimą. Tak zwane ogrody zimowe to świetne rozwiązanie dla amatorów powracających – a przy tym wyrazistych – trendów. Budzić mogą skojarzenie z klasycznymi szklarniami, choć zdecydowanie bliżej im do popularnych w ubiegłym wieku oranżerii. Służyć mogą jako bezpieczna powierzchnia dla roślin, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takiej oranżerii urządzić atrakcyjną przestrzeń dla domowników.
Ogród zimowy to zdecydowanie wyjście wygodne i nie wymagające od nas wielu dodatkowych prac. Co więcej, dzięki zadaszeniu możemy przebywać we wnętrzu bez względu na aktualne warunki atmosferyczne. Poza tym przeszklone ściany stanowią bodajże największy punkt charakterystyczny całości, pozwalając stać się jej niezwykle ozdobnym pomieszczeniem. Dobry producent ogrodów zimowych ma w swojej ofercie wiele rozwiązań – od tych prostszych i bardziej klasycznych, po te stawiające na style współczesne lub minimalistyczną stylistykę.