Wszelkie konstrukcje wykonane ze stali charakteryzują się wyjątkowo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Mimo to wymagają regularnych kontroli, ponieważ wskutek codziennej eksploatacji mogą w nich zaistnieć różnorodne nieciągłości materiałowe. Zagrażają one stabilności całego obiektu, co skutkuje zwiększonym zagrożeniem dla osób znajdujących się wewnątrz albo w pobliżu. Skuteczne są zwłaszcza badania nieniszczące VT (tzw. wizualne), a także UT (ultradźwiękowe), wykonywane przez specjalistyczne firmy.
Badania wizualne to podstawowa metoda weryfikacji stanu technicznego obiektów stalowych. Polegają one na bardzo dokładnym przyjrzeniu się danej powierzchni za pomocą własnego oka (bezpośrednie), ewentualnie rozmaitych narzędzi optycznych, takich jak choćby peryskop, endoskop, defektoskop czy specjalna lupa powiększająca (zdalne). Ogromną zaletą tej techniki jest przede wszystkim niska cena, a jednocześnie całkiem spora skuteczność.
Z kolei badania ultradźwiękowe opierają się na wprowadzeniu do konkretnego materiału fal ultradźwiękowych (akustycznych), które są następnie obserwowane na zapisie. Zmiana ich amplitudy pozwala łatwo zlokalizować oraz oszacować wielkość ewentualnych nieciągłości w postaci pęknięć czy rozwarstwień. Metoda ta znakomicie wręcz sprawdza się w trakcie weryfikacji grubych elementów i połączeń spawanych. Dodajmy, że wyróżniamy jeszcze badania radiograficzne (RT), magnetyczno-proszkowe (MT) oraz penetracyjne (PT). Więcej na ich temat można dowiedzieć się na http://www.ndtgorka.com.pl/badania-ultradzwiekowe/.