Jak zamontować okna w domach pasywnych?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dom pasywny, zwłaszcza dom jednorodzinny o charakterystyce energii biernej, to wciąż w Polsce pomysł, a nie praktyka budowlana. Nie można mówić o montażu okien w domu pasywnym bez wcześniejszego określenia, które okna powinny być montowane w takich budynkach.

Według wszystkich rachunków, jedyną cechą okna w domu pasywnym jest wartość współczynnika przenikania ciepła. Tym, co odróżnia okno pasywne od okna pozornie pasywnego, jest jednak sposób, w jaki osiągana jest ta graniczna wartość współczynnika przenikania ciepła.

Metoda właściwego montażu okien

Warto wiedzieć, że należy wybrać odpowiednią metodę montażu okien. Sprzedawcy często jednak, w oparciu o informacje marketingowe, a nie wiedzę i obliczenia, wybierają dowolny sposób. W konsekwencji, nawet jeśli okna pasywne są zainstalowane prawidłowo, może być tak, że przyjęta metoda montażu nie jest najlepszą opcją, dostosowaną i adekwatną do wymagań obiektu. Pożądany i zamierzony efekt nie zostanie w pełni osiągnięty. Należy bowiem wiedzieć, że wzór odpowiedniego okna pasywnego, również do montażu konstrukcji okiennych w domach pasywnych, posiada specjalne oznakowanie.

Powszechnie uważa się, że okna w budynku pasywnym powinny być instalowane przez cały czas i bez wyjątku w określonej warstwie izolacyjnej, co często nie ma miejsca. Bodźcem decydującym o położeniu okien podczas montażu w domu pasywnym, a także technice i technologii montażu oraz materiałach montażowych zawsze powinny być obliczenia wartości konstrukcyjnych liniowych mostków cieplnych, które powstają na styku niejednorodnych materiałowo komponentów oraz spodziewana przepustowość powietrza dla zespolenia okna z jego ościeżem.

Prawidłowy montaż okien jest możliwy dzięki zachowaniu ciągłości izolacji. Ale trzeba również zadbać o uszczelnienie dylatacji i ochronie ich przed wilgocią. W tym celu stosuje się taśmy paroprzepuszczalne lub taśmy rozprężne. Przed rozpoczęciem montażu okien i drzwi należy zadbać o przygotowanie odpowiedniego podłoża. To powinno być możliwe najbardziej oczyszczone, jak również suche i adekwatnie zagruntowane. Bardzo ważne jest również, aby dokładnie zmierzyć i wybrać właściwe dla nich elementy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na co zwracać uwagę wybierając wózek inwalidzki?
Na co zwracać uwagę wybierając wózek inwalidzki?
Wybór wózka inwalidzkiego jest bardzo osobistą decyzją. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny, który pasuje do Twoich konkretnych potrzeb […]
Skup samochodów – czy warto sprzedać tam swoje auto?
Skup samochodów – czy warto sprzedać tam swoje auto?
W życiu każdego samochodu przychodzi taki czas, że konieczne staje się oddanie go na złomowisko. Zdarza się to z powodu […]
Węzły cieplne – ich zastosowanie i sposób montażu
Węzły cieplne – ich zastosowanie i sposób montażu
W celu zapewnienia optymalnej temperatury wewnątrz domu jednorodzinnego czy też większego obiektu mieszkalnego podzielonego na mieszkania tworzy się centralne ogrzewanie […]