Jak zamontować okna w domach pasywnych?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dom pasywny, zwłaszcza dom jednorodzinny o charakterystyce energii biernej, to wciąż w Polsce pomysł, a nie praktyka budowlana. Nie można mówić o montażu okien w domu pasywnym bez wcześniejszego określenia, które okna powinny być montowane w takich budynkach.

Według wszystkich rachunków, jedyną cechą okna w domu pasywnym jest wartość współczynnika przenikania ciepła. Tym, co odróżnia okno pasywne od okna pozornie pasywnego, jest jednak sposób, w jaki osiągana jest ta graniczna wartość współczynnika przenikania ciepła.

Metoda właściwego montażu okien

Warto wiedzieć, że należy wybrać odpowiednią metodę montażu okien. Sprzedawcy często jednak, w oparciu o informacje marketingowe, a nie wiedzę i obliczenia, wybierają dowolny sposób. W konsekwencji, nawet jeśli okna pasywne są zainstalowane prawidłowo, może być tak, że przyjęta metoda montażu nie jest najlepszą opcją, dostosowaną i adekwatną do wymagań obiektu. Pożądany i zamierzony efekt nie zostanie w pełni osiągnięty. Należy bowiem wiedzieć, że wzór odpowiedniego okna pasywnego, również do montażu konstrukcji okiennych w domach pasywnych, posiada specjalne oznakowanie.

Powszechnie uważa się, że okna w budynku pasywnym powinny być instalowane przez cały czas i bez wyjątku w określonej warstwie izolacyjnej, co często nie ma miejsca. Bodźcem decydującym o położeniu okien podczas montażu w domu pasywnym, a także technice i technologii montażu oraz materiałach montażowych zawsze powinny być obliczenia wartości konstrukcyjnych liniowych mostków cieplnych, które powstają na styku niejednorodnych materiałowo komponentów oraz spodziewana przepustowość powietrza dla zespolenia okna z jego ościeżem.

Prawidłowy montaż okien jest możliwy dzięki zachowaniu ciągłości izolacji. Ale trzeba również zadbać o uszczelnienie dylatacji i ochronie ich przed wilgocią. W tym celu stosuje się taśmy paroprzepuszczalne lub taśmy rozprężne. Przed rozpoczęciem montażu okien i drzwi należy zadbać o przygotowanie odpowiedniego podłoża. To powinno być możliwe najbardziej oczyszczone, jak również suche i adekwatnie zagruntowane. Bardzo ważne jest również, aby dokładnie zmierzyć i wybrać właściwe dla nich elementy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy zajęcia fizjoterapeutyczne mogą być prowadzone również w domu pacjenta?
Czy zajęcia fizjoterapeutyczne mogą być prowadzone również w domu pacjenta?
W trudnym czasie pandemii korzystanie z ośrodków rehabilitacyjnych oraz gabinetów fizjoterapii bywa utrudnione. Poza tym niektórzy pacjenci nie mają możliwości […]
Jak łączyć ze sobą różne meble?
Jak łączyć ze sobą różne meble?
W sklepach z wyposażeniem wnętrz oferowany jest szeroki asortyment. Bez problemu można wybrać ciekawe projekty do każdego pomieszczenia. Uwagę przyciągają […]
Jakie oznakowanie musi być wprowadzone na czas robót drogowych?
Jakie oznakowanie musi być wprowadzone na czas robót drogowych?
Każde prace wykonywane na drodze muszą być odpowiednio oznaczone. W innym przypadku stwarza to ogromne zagrożenie zarówno dla samych pracowników […]