Podczas remontu lub zwykłego majsterkowania z pewnością przyjdzie czas na użycie wkrętów w celu połączenia materiałów. Jakie mamy rodzaje wkrętów i jak je odpowiednio dobrać?
Wkręty możemy podzielić przede wszystkim poprzez ich zastosowanie:
Wkręty mają też zróżnicowany kształt łba:
Śrub sześciokątnych używamy najczęściej łącząc elementy o dużym ciężarze, stożkowe wykorzystamy, gdy chcemy aby wkręt nie wystawał ponad powierzchnię materiału, grzybkowe, talerzykowe i walcowe cechują się lepszym łączeniem materiału przez to, że posiadają płaską powierzchnię pod łbem.
Wyróżniamy również nacięcia w łbie wkręta:
Najpopularniejsze są nacięcia krzyżowe, gdyż najwygodniej się je wkręca, prostych zaś używa się coraz rzadziej przez niski komfort dokręcania, a także częste wyślizgnięcia wkrętaka powodujące uszkodzenia powierzchni, do materiałów twardych zaleca się użycie śrub gniazdkowych, gdyż są bardziej wytrzymałe od pozostałych.
Możemy spotkać się również z wkrętami samowiercącymi, posiadającymi wiertło dzięki któremu nie musimy nawiercać materiału. Szeroką gamę wkrętów i śrub wraz z opisami możemy znaleźć na stronach takich jak https://www.kristal.net.pl/sruby. Tak więc na dobór odpowiedniego wkręta wpływ powinien mieć łączony materiał, obciążenie które będzie miał on wytrzymać oraz własne preferencje dotyczące sposobu nacięcia łba śruby.