Jaka jest funkcja tłumika w samochodzie?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tłumik to urządzenie stanowiące element układu wydechowego składającego się rury odbiorczej, katalizatora i rezonatora. Montowane jest we wszystkich współczesnych samochodach napędzanych silnikami spalinowymi. Do jego wytworzenia stosuje się trwałe materiały, takie jak stal i aluminium.

Tłumienie odgłosów generowanych przez silnik

Podstawowym zadaniem tłumika samochodowego jest tłumienie hałasów powstających podczas pracy jednostki napędowej. W cylindrach silnika spalinowego dochodzi do ciągłych wybuchów mieszanki paliwowej, którym towarzyszą głośne odgłosy. Aby się o tym przekonać, wystarczy odłączyć tłumik od silnika. Auto pozbawione tego elementu będzie wydawać z siebie odgłosy niczym samochód rajdowy lub wyścigowy wyposażony w silnik o ogromnej mocy. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami poruszanie się pojazdem bez homologowanego tłumika jest zabronione i może skutkować odebraniem dowodu rejestracyjnego. 

Prawidłowe odprowadzanie spalin

Warto wiedzieć, że spaliny wytwarzane przez pracującą jednostkę napędową poruszają się z dużą prędkością. Zadaniem prawidłowo działającego tłumika jest zmniejszenie prędkości wylotu spalin w celu ograniczenia zasięgu ich oddziaływania na otoczenie. Dzięki temu przechodnie lub użytkownicy samochodów stojących w korku nie są narażeni na wdychanie oparów. Kolejnym zadaniem tłumika jest obniżenie temperatury spalin, która w momencie ich wytworzenia może sięgać nawet kilkuset stopni Celsjusza. Dzięki obniżeniu temperatury wydostające się na zewnątrz opary są bezpieczne dla środowiska i nie powodują zapalenia łatwopalnych przedmiotów. Wysokiej jakości tłumiki, takie jak te dostępne na stronie https://pamaku.pl/tlumiki-i1.html nie kosztują wiele, dlatego w przypadku wykrycia awarii warto wymienić je na nowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Płytki – ich typy i rodzaje, używane w wystroju wnętrz
Płytki – ich typy i rodzaje, używane w wystroju wnętrz
Płytki są nieodzownym elementem każdej łazienki, a niekiedy również kuchni. Chronią one ściany oraz podłogę przed wnikaniem wilgoci i są […]
W czym może pomóc naszej firmie biuro rachunkowe?
W czym może pomóc naszej firmie biuro rachunkowe?
Utrzymywanie księgowego na etacie wymaga dużych nakładów finansowych. Z tego względu coraz więcej przedsiębiorców korzysta z usług zewnętrznych biur rachunkowych. […]
Wpływ odzieży na wygodę podczas treningu
Wpływ odzieży na wygodę podczas treningu
Każdy z nas wie, że sport to zdrowie. Staramy się uprawiać go jak najczęściej. Pomocne w tym może okazać się […]