Jaka rolę pełnią węglowodany w naszym organizmie?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu. Znajdują się one w takich pokarmach jak chleb, makaron, ryż i ziemniaki.

Węglowodany składają się z trzech elementów: węgla, wodoru i tlenu. Są one głównym źródłem energii dla naszego organizmu. Potrzebujemy węglowodanów, aby przeżyć, ponieważ podczas trawienia są one rozkładane na glukozę (cukier). Glukoza jest następnie wykorzystywana przez nasze ciała do produkcji energii poprzez przekształcenie jej w glikogen (przechowywany cukier) lub tłuszcz. Proces ten znany jest jako oddychanie komórkowe i zachodzi w każdej komórce naszego ciała.

Gdzie magazynuje się glukoza?

Glukoza może być również przechowywana w wątrobie i mięśniach do późniejszego wykorzystania, gdy nie jemy przez dłuższy czas (jest to tak zwany magazyn glikogenu). Kiedy ćwiczymy, zmagazynowany glikogen uwalnia swoją energię, która jest następnie wykorzystywana przez komórki mięśniowe, aby zapewnić paliwo dla aktywności – dlatego ważne jest, aby jeść przed ćwiczeniami lub długą podróżą, podczas której nie będziemy w stanie dużo zjeść, w przeciwnym razie nasz organizm najpierw wykorzysta własne zmagazynowane zapasy węglowodanów, co może sprawić, że będziemy czuć się zmęczeni i głodni podczas ćwiczeń lub jazdy samochodem itp.

W czym znajdują się węglowodany?

Węglowodany znajdują się w takich produktach jak owoce i warzywa, a także w ziarnach takich jak ryż i pszenica, które zostały przetworzone tak, aby ułatwić ich trawienie. Pokarmy o wysokiej zawartości węglowodanów to chleb, płatki śniadaniowe, makaron i ryż. Można je również spożywać z mięsem lub rybami, aby dostarczyć białka i zdrowych tłuszczów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wrócić na rynek pracy będąc rodzicem?
Jak wrócić na rynek pracy będąc rodzicem?
Powrót na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem nie jest łatwy zarówno dla rodzica, jak i dla […]
Jak wybrać kocioł przydomowy, który nie będzie zagrożeniem dla środowiska?
Jak wybrać kocioł przydomowy, który nie będzie zagrożeniem dla środowiska?
Zakup paliwa i kotła to jedna z podstawowych decyzji, jakie należy podjąć przy budowie lub remoncie instalacji grzewczej. Rosnąca świadomość […]
Jaka zastawa doskonale się sprawdzi podczas dużej imprezy rodzinnej?
Jaka zastawa doskonale się sprawdzi podczas dużej imprezy rodzinnej?
Duże imprezy rodzinne wymagają specjalnej oprawy. Nie wystarczy tu kilka byle jakich talerzy i kubków. Potrzebować będziemy sporych rozmiarów zastawy […]