Podgrzewanie wody dzięki odzyskiwaniu ciepła

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dzięki ogrzewaniu solarnemu można tanim sposobem otrzymywać ciepłą wodę, ponieważ promienie słoneczne są źródłem darmowej energii. Instalacja taka w pełni zaspokoi potrzeby użytkowników domu jednorodzinnego, ale pamiętać trzeba, że w okresie zimowym efekty nie będą spektakularne, a nawet zerowe.

W domach jednorodzinnych najlepszym wyborem będą kolektory płaskie, wśród których wyróżnia się dwa rodzaje: powietrzne lub cieczowe. Do układów grzewczych stosuje się typ cieczowy, a ich sprawność wynosi około 70-80%.
Kolektory słoneczne umieszcza się na dachu domu od południowej strony. System kolektorów mocowany jest na wspornikach ponad połacią dachu, w odległości około 15 cm. Waga kolektora o powierzchni jednego metra kwadratowego wynosi w przybliżeniu 35 kg, dlatego trzeba to uwzględnić przed montażem i sprawdzić, czy konstrukcja dachu jest odpowiednio wytrzymała. Solary mogą być umieszczone też na gruncie wokół domu, na odpowiednich stojakach ustawionych pod kątem.

Promienie słoneczne powinny docierać do kolektora przynajmniej 6 godzin w ciągu dnia. System daje najlepsze efekty, gdy słońce pada prostopadle do powierzchni kolektora, dlatego można zainwestować w kolektory, które automatycznie podążają za słońcem.

Do układu kolektorów słonecznych podłączyć trzeba zasobnik ciepłej wody, którego minimalna wielkość, powinna być podyktowana dobowym zapotrzebowaniem na ciepłą wodę. Lepszym wyborem będzie jednak zasobnik znacznie przekraczający dobowe zapotrzebowanie, dzięki czemu korzystanie stanie się bardziej komfortowe. Solarne ogrzewanie wody to bardzo dobre rozwiązanie rozwiązanie na odzysk ciepła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ciekawe akcesoria reklamowe – Poznaj najlepsze!
Ciekawe akcesoria reklamowe – Poznaj najlepsze!
Reklama jest dźwignią handlu. Wie o tym każdy. Ale reklama może być czasochłonna i droga. Szczególnie jeśli chcesz stworzyć kampanię […]
Skuteczne metody zwalczania szerszeni
Skuteczne metody zwalczania szerszeni
Szerszenie to duże, agresywne osy, których gniazda często znajdują się na drzewach i krzewach. Pojedyncze gniazdo szerszeni może zawierać tysiące […]
Realia rolnictwa w 2022 roku
Realia rolnictwa w 2022 roku
Aby rolnictwo było opłacalne, rolnicy będą musieli dostosować się do zmieniających się warunków i znaleźć sposoby na zwiększenie plonów na […]