Pompa ciepła – czym jest i jak działa?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego lub w obrębie tego samego systemu fizycznego. Podstawowa koncepcja pompy ciepła jest prosta: przeniesienie obiektu z zimnej przestrzeni do cieplejszej spowoduje, że obiekt będzie absorbował ciepło z otoczenia.

Przykładowe pompy ciepła możesz znaleźć na stronie https://ekoklima.eu/pompy-ciepla, gdzie omówiony został także sposób ich działania. Pompy ciepła mogą być wykorzystywane na dwa sposoby:

Pompy do ogrzewania

Gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest niższa od pożądanej temperatury wewnętrznej, ciepło jest pobierane z zewnątrz i wykorzystywane do ogrzania. Można to zrobić, wykorzystując energię elektryczną do zasilania zewnętrznego agregatu sprężarkowego lub wykorzystując energię elektryczną do zasilania wewnętrznego wentylatora, który nawiewa powietrze na wężownice czynnika chłodniczego w jednostce zewnętrznej, która następnie pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego.

Pompy do chłodzenia

W przypadku gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest wyższa od pożądanej temperatury wewnętrznej, czynnik chłodniczy jest pompowany do wężownic wewnątrz domu (lub budynku), gdzie absorbuje ciepło z wnętrza domu (lub budynku). Następnie przepływa przez rury z powrotem do zewnętrznego agregatu skraplającego, gdzie uwalnia to ciepło do atmosfery i zamienia się ponownie w ciecz, dzięki czemu może kontynuować swoją podróż przez rury z powrotem do budynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Meble przystosowane do malucha – co powinno pojawić się w przedszkolu?
Meble przystosowane do malucha – co powinno pojawić się w przedszkolu?
Przedszkole to placówka o charakterze opiekuńczo-wychowawczym, do której chodzą dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W takim miejscu […]
Materiały idealne na lato – w jakie ubrania warto się zaopatrzyć?
Materiały idealne na lato – w jakie ubrania warto się zaopatrzyć?
Zbliżające się lato to doskonały moment na to, aby wyposażyć swoją szafę w nowe ubrania. Oprócz wyglądu warto w tym […]
Jakie akcesoria warto mieć przy posiadaniu telefonu?
Jakie akcesoria warto mieć przy posiadaniu telefonu?
Decydując się na telefon warto, jest od razu go odpowiednio zabezpieczyć. Dzięki temu taki telefon będzie mógł bez żadnych szkód […]