Galwanizacja to proces wykańczania metalu, który wykorzystuje kąpiel chemiczną do osadzania warstwy metalu na powierzchni przedmiotu. Proces galwanizacji może być stosowany do dodawania dekoracyjnych wykończeń metalowych do przedmiotów, lub może być stosowany do wzmocnienia i ochrony powierzchni metalowych.
Proces galwanizacji jest dość prosty, ale technologia potrzebna do jego wykonania jest skomplikowana. Jednym z nowoczesnych procesów galwanizacji jest atomowa spektrometria absorpcyjna. Galwanizacja działa, ponieważ kiedy metale są zanurzone w cieczy przewodzącej prąd elektryczny, stają się „elektrolityczne”. Oznacza to, że są w stanie przewodzić prąd elektryczny, co czyni je użytecznymi jako elektrody. Metal, który chcemy osadzić na powierzchni („osadzający” metal) nazywany jest „anodą”. Metal, który pozostanie na powierzchni („katoda”) nazywany jest „metalem”.
Kiedy umieścisz swój przedmiot w roztworze elektrolitycznym, podłączysz jego katodę do jednego zacisku zewnętrznej baterii i podłączysz jego anodę do innego zacisku. Dodatni terminal będzie połączony z ujemną stroną obiektu i odwrotnie. Kiedy przyłożysz napięcie między tymi dwoma zaciskami, elektrony będą płynąć z jednej strony obiektu przez jego wewnętrzny opór, aż dotrą do drugiej strony, gdzie spotkają się z dodatkowymi elektronami uwolnionymi z samego roztworu. W rezultacie powstaje coś, co nazywamy prądem elektrycznym, który przepływa przez obie strony twojego obiektu, aż osiągnie równowagę z napięciem zewnętrznym.