Jak karmić domowe zwierzęta?

Domowe zwierzęta są jak członkowie rodziny. Nie oznacza to jednak, że ich posiłki powinny wyglądać tak samo, jak w przypadku pozostałych domowników. Świadomy właściciel czworonoga musi zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw wynikających z niewłaściwego odżywania i traktować pupila w sposób indywidualny. Historie o resztkach ze stołu powinny stanowczo odejść do lamusa. Jak więc karmić domowe zwierzęta, aby zapewnić im zdrowie i dobrą formę?

Siła w różnorodności

Z czasem niestety jest tak, że często go brakuje. Z reguły okazjonalnie udaje nam się przygotować samodzielnie posiłek dla naszego pupila. Praktyki polegające na dzieleniu się naszym talerzem mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi. Powodem jest, chociażby zbyt duża ilość używanych przez człowieka przypraw. Mamy jednak to szczęście, że możemy liczyć na bogaty asortyment sklepów zoologicznych. Oferta gotowych karm dla zwierząt jest bardzo szeroka, a co za tym idzie, jakość tych produktów różni się od siebie znacząco. Ważnym jest, aby przed dokonaniem wyboru sprawdzić skład takiego gotowca, ponieważ wiele z nich zawiera ułamek wymaganych w diecie składników, a mnóstwo zbędnych wypełniaczy. Kolejny aspekt to dobór pokarmu do rasy, wieku i wielkości zwierzęcia oraz jego predyspozycji, stylu życia i zdrowia. Każde ze zwierząt wymaga zatem odrębnego spojrzenia, jeśli chodzi o sposób odżywania. Warto urozmaicać dietę w przysmaki takie jak tuńczyk w puszce dla kota (zobacz https://www.doggo.com.pl/164_moonlight-dinner) czy specjalne ciasteczka dla psa oraz wyprowadzić suplementację witamin. Nie należy zapominać również o zwierzętach o innych uwarunkowaniach jak domowe ptaki. Ze względów wizualnych i wokalnych papugi oraz kanarki coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Wymagają równie wiele uwagi, także pod kątem odpowiedniej diety. Sklepy specjalistyczne oferują różne artykuły dla ptaków – karmy, przysmaki i witaminy. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku gadów. Zakup odpowiednich produktów żywnościowych dla tej grupy zwierząt nie stanowi żadnego problemu i komfort ich życia zależy tylko od zaangażowania właściciela.

Traktujmy zwierzęta tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Nie oznacza to jednak, że mamy z nimi dzielić nasze nawyki żywieniowe. Odpowiedzialny właściciel to taki, który zna potrzeby swojego pupila, dba o jego zdrowie zapewniając mu zbilansowaną dietę oraz odpowiednią ilość czasu na aktywność fizyczną. O tym także nie należy zapominać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *