Jakie podzespoły sprawdzić w aucie po zimie?

W okresie zimowym mamy do czynienia z mrozem, a także błotem pośniegowym i solną breją zalegającą na drogach. Takie warunki bardzo negatywnie wpływają na stan techniczny samochodu i jego poszczególne podzespoły. Dlatego też w pierwszych dniach wiosny warto dokonać dokładnego przeglądu pojazdu w celu wykrycia ewentualnych zniszczeń i usterek. Weryfikacji należy poddać m.in. pasy klinowe, ponieważ od ich jakości i stopnia napięcia zależy w dużej mierze prawidłowa praca układu kierowniczego oraz silnika. 

Kompleksowa kontrola techniczna to gwarancja bezpieczeństwa 

W trakcie zimy bardzo często nie widać, co kryje się bezpośrednio pod pokrywą śniegu, dlatego na uszkodzenia narażone są zwłaszcza takie elementy, jak podwozie pojazdu, pasek rozrządu, plastikowe części karoserii oraz felgi i opony. Należy je dokładnie obejrzeć pod kątem pęknięć i korozji. Z kolei cały układ zawieszenia może wymagać precyzyjnej regulacji w warsztacie ze względu na niekorzystne zmiany w zakresie geometrii i zbieżności kół (skutek jazdy po zamaskowanych dziurach w jezdni). Pamiętajmy, że poruszanie się z tego rodzaju awarią grozi szybszym zniszczeniem ogumienia, a nawet wypadkiem.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na łożysko kulkowe, uszczelki oraz wszelkie gumowe łączniki i osłony zlokalizowane w układzie napędowym, ponieważ podzespoły te zazwyczaj źle znoszą niskie temperatury, a także kontakt z solą. Pozostałe elementy konstrukcyjne podlegające weryfikacji to m.in.

– karoseria (niepożądane są wszelkie zarysowania i uszkodzenia lakieru)

– wycieraczki 

– drążek kierowniczy 

– sworznie wahaczy oraz przegubów

– silnik i amortyzatory 

– szyby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *