Tokarka jest niezbędnym narzędziem w każdym warsztacie, garażu czy na linii produkcyjnej – ale tylko wtedy, gdy pracuje z najwyższą wydajnością. Jeśli Twoja maszyna zaczyna odczuwać spowolnienie i działa, może to być czas na remont. Tokarka nie zawsze wymaga remontu, ale dobrze jest go przeprowadzić raz lub dwa razy w roku.
Tokarka wymaga remontu technicznego, gdy oś nie obraca się płynnie, zacina się lub wydaje nietypowy hałas, gdy obroty wrzeciona są wolne, odstają od pozycji i drgają. Jeśli Twoja tokarka nie działa sprawnie, to czas na remont maszyny. Naprawa tokarek oznacza, że zdemontujesz i wyczyścisz każdy element z osobna, a następnie ponownie zamontujesz je w celu przywrócenia wydajności. Jeśli jest problem z łożyskami lub jeśli śruba prowadząca jest uszkodzona i uniemożliwia prawidłowe obracanie się wrzeciona.
Remont techniczny może być również konieczny, jeśli chcemy zmienić średnicę tokarki lub zmodernizować ją tak, aby mogła wykonywać różne rodzaje części. Pierwszym krokiem przy remoncie tokarki jest upewnienie się, że maszyna nie jest uszkodzona. Jeśli nie jesteś pewien, zabierz ją do profesjonalisty w celu oceny. Po sprawdzeniu, że maszyna nie jest uszkodzona, możesz rozpocząć proces remontu. Jeśli nie rozpocząłeś jeszcze remontu tokarki, a Twoja maszyna doświadcza powyższych objawów, czas podjąć działania. Nie chcesz, aby Twoja tokarka zepsuła się w środku pracy i pozostawiła Cię bez narzędzia pracy.