Pomiary elektryczne – co warto wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomiary elektryczne są ważne w wielu dziedzinach życia. Pomagają nam zrozumieć, jak działają nasze urządzenia i sprzęty, ale są również wykorzystywane przez inżynierów do projektowania nowych urządzeń i systemów. Wiedza o elektryczności może być przydatna dla każdego, kto pracuje z elektroniką lub projektuje nowe produkty.

Zakres pomiarów elektrycznych jest bardzo duży, ale oto kilka najczęściej spotykanych:

Napięcie

Jest to różnica potencjałów pomiędzy dwoma punktami w obwodzie elektrycznym. Jest ono mierzone w woltach (V) lub miliwoltach (mV). Symbolem napięcia jest V. Napięcie jest zawsze dodatnie, gdy przepływa z wyższego potencjału do niższego, ponieważ elektrony poruszają się od ujemnego do dodatniego.

Prąd

Jest to przepływ elektronów przez przewodnik i jest mierzony w amperach (A) lub miliamperach (mA). O prądzie można myśleć jako o szybkości, z jaką ładunek przemieszcza się przez element obwodu, a ładunek ten zawsze będzie się odbywał tylko w jednym kierunku: od wyższego napięcia do niższego napięcia lub od zacisku dodatniego do ujemnego (od lewej do prawej). Symbolem prądu jest I.

Opór

Ta właściwość materii opisuje, jak trudno jest elektronom przez nią przejść. Opór istnieje, gdy w przewodnikach występują niedoskonałości, które uniemożliwiają elektronom swobodny przepływ przez nie.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat pomiarów, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://el-fran.pl/pomiary-elektryczne/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak stworzyć przytulny zakątek we własnym ogrodzie?
Jak stworzyć przytulny zakątek we własnym ogrodzie?
Posiłek spożywany w ogrodzie czy relaks z książką w otoczeniu zieleni to świetny sposób na odpoczynek. Tworząc ogród marzeń, warto […]
Jakie rodzaje pralek możemy wyróżnić na dzisiejszym rynku?
Jakie rodzaje pralek możemy wyróżnić na dzisiejszym rynku?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pralek. Można je rozróżnić po rozmiarach, funkcjach oraz rodzaju zasilania wodą, z którego […]
Typy i rodzaje spalaczy tłuszczu stosowane na rynku
Typy i rodzaje spalaczy tłuszczu stosowane na rynku
Wiosna to czas, w którym wiele osób rozpoczyna pracę nad swoją sylwetką, aby była ona gotowa do sezonu letniego. Oprócz […]