Pomiary elektryczne – co warto wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomiary elektryczne są ważne w wielu dziedzinach życia. Pomagają nam zrozumieć, jak działają nasze urządzenia i sprzęty, ale są również wykorzystywane przez inżynierów do projektowania nowych urządzeń i systemów. Wiedza o elektryczności może być przydatna dla każdego, kto pracuje z elektroniką lub projektuje nowe produkty.

Zakres pomiarów elektrycznych jest bardzo duży, ale oto kilka najczęściej spotykanych:

Napięcie

Jest to różnica potencjałów pomiędzy dwoma punktami w obwodzie elektrycznym. Jest ono mierzone w woltach (V) lub miliwoltach (mV). Symbolem napięcia jest V. Napięcie jest zawsze dodatnie, gdy przepływa z wyższego potencjału do niższego, ponieważ elektrony poruszają się od ujemnego do dodatniego.

Prąd

Jest to przepływ elektronów przez przewodnik i jest mierzony w amperach (A) lub miliamperach (mA). O prądzie można myśleć jako o szybkości, z jaką ładunek przemieszcza się przez element obwodu, a ładunek ten zawsze będzie się odbywał tylko w jednym kierunku: od wyższego napięcia do niższego napięcia lub od zacisku dodatniego do ujemnego (od lewej do prawej). Symbolem prądu jest I.

Opór

Ta właściwość materii opisuje, jak trudno jest elektronom przez nią przejść. Opór istnieje, gdy w przewodnikach występują niedoskonałości, które uniemożliwiają elektronom swobodny przepływ przez nie.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat pomiarów, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://el-fran.pl/pomiary-elektryczne/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sprzedaż mieszkania krok po kroku
Sprzedaż mieszkania krok po kroku
Sprzedaż mieszkania to poważna decyzja, do której trzeba się dobrze przygotować. Jest ona bowiem związana z wieloma formalnościami, jakie trzeba […]
Pole dance – porady dla początkujących
Pole dance – porady dla początkujących
Pole dance to ekscytujący i wymagający sport, którym może cieszyć się niemal każdy w każdej grupie wiekowej. Jest to świetna […]
Najlepsze buty sportowe
Najlepsze buty sportowe
Podczas uprawiania różnego rodzaju dyscyplin sportowych, jedną z najważniejszych kwestii stanowi wybór odpowiedniego obuwia. Najlepsze buty sportowe, to takie, które […]