Pomiary elektryczne – co warto wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomiary elektryczne są ważne w wielu dziedzinach życia. Pomagają nam zrozumieć, jak działają nasze urządzenia i sprzęty, ale są również wykorzystywane przez inżynierów do projektowania nowych urządzeń i systemów. Wiedza o elektryczności może być przydatna dla każdego, kto pracuje z elektroniką lub projektuje nowe produkty.

Zakres pomiarów elektrycznych jest bardzo duży, ale oto kilka najczęściej spotykanych:

Napięcie

Jest to różnica potencjałów pomiędzy dwoma punktami w obwodzie elektrycznym. Jest ono mierzone w woltach (V) lub miliwoltach (mV). Symbolem napięcia jest V. Napięcie jest zawsze dodatnie, gdy przepływa z wyższego potencjału do niższego, ponieważ elektrony poruszają się od ujemnego do dodatniego.

Prąd

Jest to przepływ elektronów przez przewodnik i jest mierzony w amperach (A) lub miliamperach (mA). O prądzie można myśleć jako o szybkości, z jaką ładunek przemieszcza się przez element obwodu, a ładunek ten zawsze będzie się odbywał tylko w jednym kierunku: od wyższego napięcia do niższego napięcia lub od zacisku dodatniego do ujemnego (od lewej do prawej). Symbolem prądu jest I.

Opór

Ta właściwość materii opisuje, jak trudno jest elektronom przez nią przejść. Opór istnieje, gdy w przewodnikach występują niedoskonałości, które uniemożliwiają elektronom swobodny przepływ przez nie.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat pomiarów, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://el-fran.pl/pomiary-elektryczne/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kiedy przesyłka nadaje się do transportu ponadgabarytowego?
Kiedy przesyłka nadaje się do transportu ponadgabarytowego?
Transport ponadgabarytowy to trudne zadanie, którym zajmują się jedynie profesjonalne firmy przewozowe, takie jak TSL Nordic. Wielkość przewożonego materiału ograniczają […]
Dlaczego warto czytać dziecku po angielsku?
Dlaczego warto czytać dziecku po angielsku?
Znajomość języków obcych jest we współczesnym świecie niemal niezbędna. Szczególnie przydatny jest oczywiście język angielski. Dlatego warto uczyć go swoje […]
Zalety wynajmu auta
Zalety wynajmu auta
W ostatnich kilku latach wzrosła liczba firm, które oferują wynajem samochodów osobowych na krótki lub dłuższy okres czasu. Z usług […]