Szambo – jakie wybrać?

Wybór przydomowego szamba nie zawsze jest decyzją łatwą i prostą. Zwłaszcza gdy nie znamy podstawowych prawideł dotyczących tego typu spraw. Dlatego też przedstawiamy krótki poradnik na temat tego, w jaki sposób dobrać szambo tak, by mieć pewność że będzie ono funkcjonować prawidłowo. To znaczy nie będzie się zbyt szybko napełniać, ścianki boczne nie popękają, nie dojdzie do wsiąkania wody w grunt. Sprawdzimy także jak można sprawić sobie szambo ekologiczne, zwane także przydomową oczyszczalnią ścieków.

Rodzaj szamba

Przede wszystkim wybierając szambo musimy zwrócić uwagę na jego rodzaj oraz rozmiar. Na rynku znajdziemy szamba betonowe oraz plastikowe. Te pierwsze są bardziej masywne, jednak ich transport i montaż bywa znacznie utrudniony i przez to też droższy. Wersje plastikowe są droższe w zakupie, natomiast montaż można wykonać nawet samodzielnie. Ważny jest też szczelnie zatkane dno (zwłaszcza przy zbiorniku betonowym), inaczej woda wsiąknie w grunt i bardzo trudno będzie wybrać zawartość szamba.

Stawiamy na ekologię

Jeśli chcemy prowadzić ekologiczne gospodarstwo domowe, to warto zainwestować w specjalne szambo, zwane przydomową oczyszczalnią ścieków. Na początku trzeba znaleźć firmę, która oferuje takie instalacje. Może to być na przykład http://www.ecoinvest.info.pl/. Następnie należy zagospodarować odpowiednią ilość miejsca w ogrodzie, by pod ziemią zmieściły się wszystkie instalacje. Dzięki oczyszczalni przydomowej nie będziemy musieli tak często opróżniać zbiornika, a jednocześnie przefiltrowana przez niego woda będzie mogła zostać bez problemu odprowadzona do wód gruntowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *