Światło ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju roślin. Ma ono wpływ zarówno na intensywność ich wzrostu, żywotność, jak i wygląd. Jeśli zależy nam zatem na pięknej dekoracji pomieszczeń, należy zadbać również o optymalny dostęp promieni słonecznych do kwiatów. Odpowiednia ich ilość warunkuje proces fotosyntezy, który decyduje o prawidłowym wyglądzie zieleni. W przypadku niedostatecznego oświetlenia, zmniejsza się ilość wydzielanych przez nich substancji zapachowych. Zwykle też wtedy rośliny przestają rosnąć. Bywa też tak, że odległość pomiędzy liśćmi staje się większa, a ich kolor blednie.
Nadmierna ilość światła powoduje z kolei, że na powierzchni liści występują ciemne plamy. Z czasem ulegają wykruszeniu, co jest początkiem obumierania rośliny. Całodobowe naświetlanie nie jest wskazane, ponieważ kwiat potrzebuje minimum 6 godzin zaciemnienia. Optymalna ilość uzależniona jest jednak od gatunku rośliny, a jego rozpoznanie pozwoli wybrać właściwą lokalizację i zaplanować pielęgnację.
Oprócz naturalnego światła, można również wykorzystywać oświetlenie sztuczne, którego przykładem jest lampa sodowa HPS, która należy do kategorii lamp wyładowczych. W jej wnętrzu znajdują się komory gazowe, przez które przechodzi elektryczność. HPS dedykowana jest głównie dla roślin, które znajdują się w fazie kwitnienia, ale mimo wszystko wielu ogrodników stosuje je także na etapie wegetacji. Dzieje się tak ze względu na ilość zalet jakie ze sobą niosą, a także możliwość ich stosowania przez osoby początkujące.