Z jakich materiałów tworzy się wykładzinę?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób zamiast nowoczesnych płytek czy paneli wybiera wykładzinę jako główny materiał na podłogę. Tego rodzaju produkty są bowiem stosunkowo tanie i charakteryzują się dużą różnorodnością w zakresie wzorów, tworzyw służących do wykonania oraz kolorów. Ponadto, warto podkreślić, że ich ułożenie nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy ani dużych nakładów pracy. Ich rodzaj dobiera się w zależności od miejsca przeznaczenia, a w zasadzie sposobu jego użytkowania.

Tworzywa naturalne lub sztuczne – wybór należy do nas

Wykładziny mogą się składać z jednej lub kilku warstw. Te pierwsze mają w swoim przekroju jednolitą strukturę, gdzie warstwą użytkową jest przede wszystkim grubość wykładziny. Nie można więc w łatwy sposób dopatrzyć się śladów zużycia produktu.

Z kolei wykładzina obiektowa wielowarstwowa oprócz wspomnianej warstwy użytkowej posiada też podkład, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed ścieraniem się czy powstawaniem zabrudzeń. Na rynku np. na https://www.aximo.pl/ można znaleźć kilka rodzajów wykładzin wykonanych z różnych materiałów.

Elastyczne – np. linoleum, zrobione z tkaniny jutowej, która jest zatopiona w masie z olejów i żywic. Mają maksymalnie 4 mm grubości i są dodatkowo zabezpieczone z zewnątrz woskiem. W tej kategorii mieszczą się także wykładziny kauczukowe.

Winylowe – idealnie sprawdzą się w takich pomieszczeniach, jak kuchnie, łazienki czy korytarze. są bowiem odporne na wilgoć, oleje i chemię zawartą w środkach czystości. Robi się je z syntetycznych włókien (np. szklanego) i dodatków w postaci drobnych płytek, kamieni czy granulek wtopionych w warstwę dekoracyjną.

Dywanowe – rozkładane przede wszystkim na parkietach, posadzkach betonowych i panelach. Wykonywane są z naturalnych materiałów (np. wełny owczej), dających poczucie miękkości, a także podkładu z juty, kauczuku, filcu albo pianki poliwinylowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jakich sytuacjach dobrze jest posiadać jednoczęściowy strój kąpielowy?
W jakich sytuacjach dobrze jest posiadać jednoczęściowy strój kąpielowy?
Wiele kobiet uważa, że jednoczęściowy strój kąpielowy służy jedynie zakryciu niedoskonałości na ciele. Oczywiście przydaje się on również i w […]
Subaru – jakie są plusy posiadania tego auta?
Subaru – jakie są plusy posiadania tego auta?
Japońska jakość i tradycja Wiele osób wybierając samochód, kieruje się przede wszystkim marką. Jednym z najbardziej znanych i cenionych producentów […]
Co zrobić, gdy w bateria w telefonie zostanie zalana?
Co zrobić, gdy w bateria w telefonie zostanie zalana?
Zalana bateria to jeden z największych koszmarów posiadaczy smartfonów. Wystarczy tylko chwila nieuwagi i nasz telefon wymaga natychmiastowej naprawy. Przypadki […]