Zalety drewnianych mebli

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór mebli. Są one produkowane z różnych materiałów, które mają swoją charakterystykę, a przez to określone wady i zalety. Nieodmiennie cenione są natomiast elementy umeblowania wykonywane z drewna. Stosowano je dawniej i wciąż znajdują one miejsce nawet w nowoczesnych wnętrzach. Co sprawia, że nieustannie cieszą się popularnością? 

Trwałość

Jedną z największych zalet mebli drewnianych jest ich wytrzymałość, niemal niezrównana na tle innych materiałów z których wykonywane są tego typu przedmioty. Odpowiednio zakonserwowane i pielęgnowane utrzymują swój kształt i pozostają w niezmienionej formie przez długi czas. Nie trzeba się również obawiać wszelkich remontów czy tego jaki wpływ na stan wyposażenia będzie miała obecność dzieci. Są niezwykle odporne na uszkodzenia i zadrapania, a ewentualne drobne ubytki można z powodzeniem wypełnić – czy to samemu, czy też korzystając z usług profesjonalisty. Z uwagi na swoje cenne właściwości meble tego typu są zwykle nieco droższe, zwłaszcza względem takich z tworzyw sztucznych, lecz w przypadku takich elementów nie zachodzi konieczność ich regularnej wymiany. W praktyce mogą służyć nawet wielu pokoleniom, podczas gdy rzeczy z mniej trwałych tworzyw wymagają zwykle zrezygnowania z nich po paru latach. Jest to zatem inwestycja długoterminowa, która zdecydowanie się opłaca, także pod względem finansowym. 

Ponadczasowość i elegancja

Śmiało można uznać, że wyroby drewniane osiągnęły już charakter ponadczasowy i dotyczy to również elementów umeblowania, które od wielu wieków pojawiały się w domach i na salonach. Tego typu meble nie wychodzą z mody, często pozostając w rodzinach przez wiele pokoleń. Obecnie są także tworzone w wielu różnych formach – zarówno bardziej dekoracyjnych, jak i minimalistycznych oraz czysto funkcjonalnych. Dzięki temu można je dopasować do wielu wnętrz i korzysta się z nich bez względu na to w jakim stylu ma być zaaranżowana dana przestrzeń. Dodatkowo drewno kojarzy się z elegancją i prezentuje się po prostu lepiej od większości innych surowców. Odpowiednio pielęgnowane nie traci na swoich walorach estetycznych i cały czas dobrze wygląda. Tymczasem inne meble często matowieją oraz zdradzają skutki użytkowania i z czasem wyglądają niechlujnie. Przez to tracą również na wartości, co ma niebagatelne znaczenie, gdy decydujemy się na większy remont i sprzedaż niektórych elementów umeblowania.  

Naturalność i aspekty antyalergiczne

Obecnie we wnętrzach domów i mieszkań mamy wiele elementów przygotowanych z tworzyw sztucznych, natomiast drewno jest naturalnym surowcem, dzięki któremu czujemy się w danym pomieszczeniu bliżej natury i po prostu lepiej. Ważnym aspektem jest to, że wykazuje właściwości antystatyczne, nie przyciągając dużej ilości kurzu, co jest szczególnie dobrą informacją dla osób zmagających się z problemami alergicznymi. Dla wszystkich użytkowników oznacza to z kolei o wiele większą łatwość w sprzątaniu i utrzymaniu takich mebli w czystości. Drewno nie gromadzi też tak łatwo wilgoci, więc nie sprzyja rozwijaniu się grzybów oraz bakterii, gdyż zależnie od sytuacji absorbuje lub oddaje wodę. Skutkuje to tym, że elementy umeblowania z tego surowca pozostają w dobrym stanie w różnych warunkach jakie mogą panować w pomieszczeniu. Istotne jest również to, że do ich wykończenia wykorzystuje się zwykle ekologiczne lakiery, więc w połączeniu z naturalną bazą oznacza to, że meble tego typu nie wywołują reakcji alergicznych i nie szkodzą organizmowi człowieka. 

Unikalność

O ile materiały generowane sztucznie wszystkie prezentują się potem jednakowo, to każdy kawałek drewna jest inny – może mieć nieco inne zabarwienie i układ słojów. Dlatego nawet meble tworzone według jednej koncepcji są tak naprawdę unikalne, gdyż w mniejszym lub większym stopniu odbiegają od siebie nawzajem. W przypadku elementów umeblowania z tego surowca można również stworzyć coś naprawdę wyjątkowego i niepowtarzalnego. Stolarz wykorzystując dłuto oraz inne podstawowe narzędzia do obróbki drewna może mu nadać różne kształty i swobodnie łączyć ze sobą oddzielnie przygotowane części. W praktyce zatem profesjonalista jest w stanie zrobić niemal dowolny mebel – według koncepcji swojej lub klienta. Dodatkowym plusem jest fakt, że rzeczy z drewna można poddawać renowacji i je odnowić lub też zmienić koncepcję, wykorzystując stary drewniany mebel do przygotowania czegoś zupełnie nowego. 

Uniwersalność

Wśród wielu cech, które sprawiają, że meble drewniane są uwielbiane zarówno przez dekoratorów, jak i samych użytkowników, jest fakt, iż mają one bardzo uniwersalny charakter. W praktyce będą pasowały do każdego tworzywa – od tych sztucznych, przez szkło, po nawet elementy metalowe. Na rynku znajdują się przedmioty z wielu odmian drewna, natomiast nawet w jednym pomieszczeniu można wykorzystać meble z różnych gatunków, gdyż dobrze ze sobą współgrają. Doskonale będą do nich pasować także materiałowe ozdoby i wykończenia, więc umeblowanie z tego surowca będzie odpowiednie w wielu wnętrzach, od tych stylizowanych według klasycznych nurtów, po utrzymane w ściśle nowoczesnych ramach. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przechowywać dokumenty?
Jak przechowywać dokumenty?
Czy tradycyjne archiwum dokumentów jest bezpieczne? Tradycyjne archiwum to pomieszczenie, w którym składowane są dokumenty w postaci papierowej. Takie pomieszczenie […]
Przeszklone drzwi – czy to dobry wybór?
Przeszklone drzwi – czy to dobry wybór?
Przeszklone drzwi to świetny sposób na dodanie stylu i światła do Twojego domu. Mogą być używane zarówno wewnątrz jak i […]
W jakich przypadkach leczenie kanałowe będzie nieuniknione?
W jakich przypadkach leczenie kanałowe będzie nieuniknione?
Leczenie kanałowe to jeden z najbardziej popularnych zabiegów dentystycznych. Stosuje się go przede wszystkim w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi wskutek […]