Zalety rozpoczęcia nauki języka obcego w okresie dzieciństwa

/
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy w naszym życiu pojawia się dziecko, a my każdego dnia dostrzegamy jego wspaniały i szybki rozwój, w naszej głowie formułują się pierwsze plany, pytania i pomysły dotyczące dbania o przyszłość malucha. Jedną z takich myśli może być nauka nowej, przydatnej umiejętności. Czy warto zapoznawać dziecko z wybranym językiem obcym? Dlaczego? Kiedy najlepiej zacząć wprowadzać pierwsze słowa i zwroty? Odpowiedzi będzie można znaleźć w dalszej części artykułu.

Kiedy przyjdzie odpowiedni czas na nauczanie dziecka języka obcego?

Gdy tylko zaczyna wymawiać pierwsze słowa? W przedszkolu? A może dopiero w szkole podstawowej? Nie ma jednej ogólnej, uniwersalnej zasady dotyczącej każdego młodego człowieka. Dziecko to indywidualność i wyjątkowość więc o właściwym czasie na poszerzenie jego wiedzy i zajęć musimy zdecydować indywidualnie, na podstawie własnych obserwacji i spostrzeżeń.

Eksperci przekonują, natomiast, że najlepszy czas na początek nauki innego języka przypada między 3 a 5 rokiem życia, gdyż aparat mowy jest wtedy wyjątkowo elastyczny, a mózg cechuje naturalna predyspozycja do nauki języka i mowy. W tym wieku, również, dziecko potrafiło będzie już odróżnić język ojczysty od obcego przez co nie będzie borykało się z problemem mieszania słownictwa i zwrotów.

Jaką metodę wybrać?

Na samym początku możemy śmiało zapomnieć o tradycyjnych metodach, mających zastosowanie w nauce młodzieży i dorosłych. To nie zainteresuje naszego podopiecznego i nie sprawi mu przyjemności, a przecież to właśnie nauka przez zabawę w tym wieku, przynosi najlepsze rezultaty i efekty. Nie zmuszajmy go więc do nauki niekończących się list słówek i regułek gramatycznych, to jeszcze nie ten czas.

Najlepiej wykorzystać swobodną atmosferę codziennej zabawy by „przemycić” dziecku nieco wiedzy. Nazywanie w obcym i ojczystym języku ulubionych zabawek, kolorów, zwierzątek, członków rodziny, śpiewane piosenki, wierszyki, rymowanki, gry oraz kolorowe książeczki i czasopisma uczące nowych zagadnień to doskonały wybór. Pomocnym może być również kurs językowy, dostosowany do wieku uczestnika i jego indywidualnych potrzeb. To świetny pomysł nie tylko dla rodziców, którzy nie znają wybranego języka ale również ekspertów w tej dziedzinie. W końcu dziecko przyswoi wiedzę dużo szybciej w gronie rówieśników i kolorowych pomocy naukowych. Przykładem może być szkoła językowa Konin, gdzie Twoje dziecko w miłej, ciepłej atmosferze, pod okiem ekspertów zgłębi tajniki nowego języka.

Główne zalety nauki języka od najmłodszych lat:

1. Brak blokady językowej

Ile razy na naszej drodze życiowej pojawił się w nas silny i uciążliwy lęk – czy to podczas używania nauczonego, nowego języka czy słabo opanowanej umiejętności. Możemy oszczędzić tego stresu naszemu dziecku, pozwalając mu kształtować pewność siebie w posługiwaniu się językiem obcym  w czasie, gdy jeszcze nie odczuwa wstydu związanego z drobnymi pomyłkami czy wpadkami językowymi.

2. Wykorzystanie naturalnych predyspozycji

Dla dziecka w wieku od 3 do 5 lat nauka języka jest czymś w pełni naturalnym i zwyczajnym. To przystosowanie, które utrzymuje się jedynie w tym okresie życia. Jego mózg cechuje wtedy niezwykła chłonność w poznawaniu nowych zwrotów i całych wyrażeń, reguł, a jeszcze nie w pełni ukształtowany układ mowy daje możliwość lepszej nauki akcentu czy wymowy trudnych, skomplikowanych, nawet dla nas, słów.

3. Ułatwienie nauki nowych języków w przyszłości

Wcześnie rozpoczęta nauka języka obcego daje dużą szansę na rozwinięcie u dziecka wielojęzyczności na dalszych etapach jego życia. Stymulowany układ mowy sprawi, że używany język będzie brzmiał naturalnie, nie zaś jak mechaniczne powtarzanie ciągu słów.

4. Dodatkowe punkty na start w przyszłość

Jak wszyscy wiemy, we współczesnym świecie możemy trafić na liczne odmienności i przenikanie się kultur. Dodatkowy język to doskonała inwestycja i niemal podstawa do uzyskania dobrych wyników egzaminów ale i ułatwienie znalezienia pracy w przyszłości. Dodatkowo, urlop za granicą stanie się przyjemnością, zamiast okazją do niepotrzebnego stresu spowodowanego blokadą językową.

5. Wspólna nauka

Nauka nowej umiejętności – w tym języka – to doskonały czas dla rodzica i dziecka by pogłębić swoją więź i dobrze się bawić. Przekonaj się sam, ile radości daje tak spędzona chwila, a w dodatku zyskaj szansę, byś i Ty mógł przypomnieć sobie kilka, dawno zapomnianych, słówek.

6. Korzystny wpływ na ogólny rozwój malucha

Nauka języka to nie tylko rozwój pamięci i utrzymania uwagi, ale także umiejętności umysłowych, poprawa zdolności logicznego myślenia, koncentracji i zdolności kojarzenia. To wszystko zaowocuje w przyszłości i da efekty podczas nauki, także, innych dziedzin.

7. Nowe znajomości i ćwiczenie odwagi

Kurs języka to doskonała lekcja dla Twojego dziecka. Nie tylko nowego języka ale również kontaktów międzyludzkich – z rówieśnikami i opiekunem. Maluch ma szansę budować swoją pewność siebie i zawiązywać pierwsze przyjaźnie.

8. Dobra zabawa

Jeden z najważniejszych aspektów jaki powinniśmy brać pod uwagę, w końcu szczęście dziecka jest priorytetem. Nauka języka to doskonała szansa na poznanie nowych gier, łamańców językowych i piosenek, które umilą spędzanie wolnego czasu i niejednokrotnie będą powodem radosnego śmiechu.

Bez względu na objęty plan działania (czas rozpoczęcia nauki i metody) pamiętajmy o tym, że dzieci są tylko dziećmi. Nie wymagajmy od nich niemożliwego i nie stawiajmy wygórowanych oczekiwań. Pozwólmy im popełniać błędy. Niech nauka stanie się przyjemnością, okazją do spędzenia czasu razem lub w towarzystwie rówieśników.

To z pewnością zaowocuje w przyszłości, być może nawet nową pasją. Kto wie, czy za jakiś czas nasz maluch nie zdecyduje się na studia lingwistyczne i karierę w dużej, międzynarodowej firmie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie foteliki dla najmłodszych warto zakupić?
Jakie foteliki dla najmłodszych warto zakupić?
Aktywne spędzanie wolnego czasu wraz z dziećmi to jeden z najlepszych sposobów na rodzinną rozrywkę. Popularne są zwłaszcza wycieczki samochodowe […]
Z jakich materiałów są wykonywane akcesoria bokserskie
Z jakich materiałów są wykonywane akcesoria bokserskie
Boks to jeden z najpopularniejszych sportów walki. Wiąże się on jednak z licznymi kontuzjami oraz częstymi uszkodzeniami ciała. Dlatego też […]
Z jakich materiałów powinny być zrobione wodery wędkarskie?
Z jakich materiałów powinny być zrobione wodery wędkarskie?
Każdy profesjonalny wędkarz powinien posiadać w swoim podręcznym ekwipunku solidne wodery, zwane inaczej spodniobutami. Przydają się one przede wszystkim w […]