Budowa ogrodzenia – najważniejsze przepisy

Ogrodzenie jest jedną z najważniejszych części domu czy działki prywatnej, ponieważ stanowi nie tylko funkcję obronną, ale również ozdobną. Jednak przed podjęciem się realizacji własnego projektu, powinniśmy wiedzieć wszystko o podstawowych przepisach dotyczących ogrodzeń, żeby przypadkiem nie mieć później problemów z prawem. Wymagań prawnych nie jest dużo, więc nie powinno nam sprawić problemów zapamiętanie najważniejszych z nich.

O czym trzeba zawsze pamiętać?

Jednym z najważniejszych wymagań jest przestrzeganie dozwolonej wysokości ogrodzenia. Wynosi ona 2.2m i do tej wartości nie trzeba zgłaszać odpowiednim organom chęci stawiania płotu lub innej, podobnej konstrukcji. Wszystko, co powyżej, należy już zgłaszać. Informować urząd trzeba też, jeśli nasze ogrodzenie pełni rolę muru oporowego. Wtedy niezależnie od jego wysokości należy uzyskać zgodę na budowę. To tyle, jeśli chodzi o główne ograniczenia dotyczące ogrodzeń. Aby mieć pewność, że będą dobrze się prezentowały, powinniśmy pamiętać o zaślepkach plastikowych do profili, które zasłonią brzydko wyglądające łączenia.

Z dodatkowych wymogów, które powinniśmy znać, należy wiedzieć, że na ogrodzeniach poniżej 1.8m nie wolno montować żadnych ostrych zakończeń, co ma chronić życie i zdrowie zwierząt oraz ludzi. Ponadto warto wiedzieć, że wszystkie elementy otwierane, w typie furtek lub bram, nie mogą wychodzić poza obręb naszej działki, czyli powinny otwierać się do środka. A jeśli zależy nam również na wyglądzie profili, to warto pomyśleć o rozetkach, które znajdziemy na https://www.adro.hg.pl/kategoria-produktu/rozetki-maskujace-na-profil/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *