Instalacje przemysłowe bardzo często pracują przy bardzo wysokich obciążeniach. Oznacza to, że w kablach płynie prąd o natężeniu dziesiątek, jeśli nie setek amperów. Dlatego też wszystkie połączenia, jak również same przewody, nie mogą wprowadzać nawet minimalnych strat. Sprawdzamy dzięki czemu możliwe jest zachowanie takie stanu rzeczy w instalacjach automatyki przemysłowej.
Dobra przewodność elektryczna to inaczej możliwie niska oporność przewodnika. Tam, gdzie mamy więc do czynienia z wysokimi natężeniami prądu, powinno się stosować grube przewody wykonane z miedzi. Niezmiernie ważne są także wszystkie te miejsca, gdzie dochodzi do wyłączania i załączania napięcia, powodując zasilenie określonych odbiorników. Należy stosować tam odpowiedniej styczniki lub przekaźniki, na przykład takie jak te dostępne na https://hazbi.com/pl/c/Przekazniki-elektromagnetyczne-przemyslowe/2222177. Niezmiernie istotne jest, by maksymalny prąd znamionowy przekaźnika był taki sam lub większy od tego, jaki będzie płynął w obwodzie.
Automatyka to jednak nie tylko instalacje zasilające maszyny produkcyjne, ale także mnóstwo obwodów nisko-prądowych. Przesyłają one sygnały logiczne, takie jak choćby fakt znalezienie się przedmioty w określonym miejscu. Tutaj także niezmiernie istotny jest dobry kontakt elektryczny, który zapewni między innymi wyłącznik krańcowy Pizzato i tym podobne elementy. Pamiętajmy, że układy automatyki to mnóstwo współpracujących ze sobą czujników, sterowników i elementów wykonawczych. Jeżeli choć jeden zawiedzie, może dojść do sporej awarii. Dlatego stosujmy zawsze podzespoły najwyższej jakości.