Co zapewni dobry przewód prądu w automatyce przemysłowej?

Instalacje przemysłowe bardzo często pracują przy bardzo wysokich obciążeniach. Oznacza to, że w kablach płynie prąd o natężeniu dziesiątek, jeśli nie setek amperów. Dlatego też wszystkie połączenia, jak również same przewody, nie mogą wprowadzać nawet minimalnych strat. Sprawdzamy dzięki czemu możliwe jest zachowanie takie stanu rzeczy w instalacjach automatyki przemysłowej.

Minimalny opór

Dobra przewodność elektryczna to inaczej możliwie niska oporność przewodnika. Tam, gdzie mamy więc do czynienia z wysokimi natężeniami prądu, powinno się stosować grube przewody wykonane z miedzi. Niezmiernie ważne są także wszystkie te miejsca, gdzie dochodzi do wyłączania i załączania napięcia, powodując zasilenie określonych odbiorników. Należy stosować tam odpowiedniej styczniki lub przekaźniki, na przykład takie jak te dostępne na https://hazbi.com/pl/c/Przekazniki-elektromagnetyczne-przemyslowe/2222177. Niezmiernie istotne jest, by maksymalny prąd znamionowy przekaźnika był taki sam lub większy od tego, jaki będzie płynął w obwodzie.

Sygnały logiczne

Automatyka to jednak nie tylko instalacje zasilające maszyny produkcyjne, ale także mnóstwo obwodów nisko-prądowych. Przesyłają one sygnały logiczne, takie jak choćby fakt znalezienie się przedmioty w określonym miejscu. Tutaj także niezmiernie istotny jest dobry kontakt elektryczny, który zapewni między innymi wyłącznik krańcowy Pizzato i tym podobne elementy. Pamiętajmy, że układy automatyki to mnóstwo współpracujących ze sobą czujników, sterowników i elementów wykonawczych. Jeżeli choć jeden zawiedzie, może dojść do sporej awarii. Dlatego stosujmy zawsze podzespoły najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *