Czy w Wielkopolsce jedzą tylko ziemniaki?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Popularne w Wielkopolsce pyry, to bez wątpienia jeden z głównych składników wielu dań. Przygotowuje się z nich między innymi plyndze, tak bardzo na tym terenie popularne, które większość osób zna pod nazwą placki ziemniaczane. Jest wiele potraw, w których ziemniak jest dodatkiem, ale gra również główną rolę. Jednak ziemniaki to nie jedyne warzywo, które występuje w kuchni wielkopolskiej.

Co się je w Wielkopolsce?

Oczywiście dziś kuchnia się bardzo ujednoliciła. Potrawy, które niegdyś były charakterystyczne wyłącznie dla jednego regionu, obecnie mogą pojawiać się również w wielu innych. Tak jest przykładowo z Rogalem Świętomarcińskim, który obecnie nie jest tylko smakołykiem Wielkopolski, ale w różnych innych województwach również się go ze smakiem spożywa.

Obecnie kuchnia wielkopolska jest bardzo zróżnicowana, choć nie brakuje w niej również elementów typowych, którymi są oczywiście ziemniaki. Nadal spożywa się je z gzikiem, przygotowuje się także popularne szagówki, które w innych częściach kraju znane są pod nazwą kopytka.

Popularnymi daniami jest również galart, czyli danie z kawałkami mięsa. Faworki, czyli inaczej chruściki, również pojawiają się na wielkopolskim stole. Nie może także zabraknąć szneki z glancem, czyli drożdżówki, które wiele osób nadal wypieka w domu.

Wraz z upowszechnieniem się ziemniaka kuchnię wielkopolską zaczęto kojarzyć głównie z nim. Jednak tradycyjne potrawy to również wiele deserów, ale i potraw mięsnych, popularnych w całym kraju. Przykładem może być schab z suszonymi śliwkami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego warto czytać dziecku po angielsku?
Dlaczego warto czytać dziecku po angielsku?
Znajomość języków obcych jest we współczesnym świecie niemal niezbędna. Szczególnie przydatny jest oczywiście język angielski. Dlatego warto uczyć go swoje […]
Z jakich materiałów tworzy się wykładzinę?
Z jakich materiałów tworzy się wykładzinę?
Wiele osób zamiast nowoczesnych płytek czy paneli wybiera wykładzinę jako główny materiał na podłogę. Tego rodzaju produkty są bowiem stosunkowo […]
Jak rejestrować czas pracy?
Jak rejestrować czas pracy?
W Polsce wymiar czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. […]