Czy w Wielkopolsce jedzą tylko ziemniaki?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Popularne w Wielkopolsce pyry, to bez wątpienia jeden z głównych składników wielu dań. Przygotowuje się z nich między innymi plyndze, tak bardzo na tym terenie popularne, które większość osób zna pod nazwą placki ziemniaczane. Jest wiele potraw, w których ziemniak jest dodatkiem, ale gra również główną rolę. Jednak ziemniaki to nie jedyne warzywo, które występuje w kuchni wielkopolskiej.

Co się je w Wielkopolsce?

Oczywiście dziś kuchnia się bardzo ujednoliciła. Potrawy, które niegdyś były charakterystyczne wyłącznie dla jednego regionu, obecnie mogą pojawiać się również w wielu innych. Tak jest przykładowo z Rogalem Świętomarcińskim, który obecnie nie jest tylko smakołykiem Wielkopolski, ale w różnych innych województwach również się go ze smakiem spożywa.

Obecnie kuchnia wielkopolska jest bardzo zróżnicowana, choć nie brakuje w niej również elementów typowych, którymi są oczywiście ziemniaki. Nadal spożywa się je z gzikiem, przygotowuje się także popularne szagówki, które w innych częściach kraju znane są pod nazwą kopytka.

Popularnymi daniami jest również galart, czyli danie z kawałkami mięsa. Faworki, czyli inaczej chruściki, również pojawiają się na wielkopolskim stole. Nie może także zabraknąć szneki z glancem, czyli drożdżówki, które wiele osób nadal wypieka w domu.

Wraz z upowszechnieniem się ziemniaka kuchnię wielkopolską zaczęto kojarzyć głównie z nim. Jednak tradycyjne potrawy to również wiele deserów, ale i potraw mięsnych, popularnych w całym kraju. Przykładem może być schab z suszonymi śliwkami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto zainwestować w rolety do okien dachowych?
Czy warto zainwestować w rolety do okien dachowych?
Obecnie powstają zarówno domy parterowe, jak i piętrowe, ale zdecydowanie częściej można spotkać te drugie. Ich popularność może wynikać z […]
Premixy – stwórz swój własny e-liquid
Premixy – stwórz swój własny e-liquid
Coraz więcej osób zamienia tradycyjny tytoń i palenie papierosów na ich elektroniczne odpowiedniki. Urządzenia te dostarczają podobnych wrażeń, ale pozbawione […]
Co przyda się manicurzystce?
Co przyda się manicurzystce?
Profesjonalna manicurzystka to osoba, która nie tylko tworzy doskonałe paznokcie, ale także posiada odpowiedni sprzęt. Podstawą są chociażby jednorazowe pilniki, […]