Czyszczenie komina jest konieczne co jakiś czas, ponieważ może się zdarzyć, że podczas eksploatacji kominka na ścianach komina pojawią się osady, które uniemożliwiają całkowite spalanie paliwa. Ponadto osady dymu w kominie wpływają niekorzystnie na jego wygląd, a nawet mogą powodować uszkodzenia innych urządzeń domowych.
Czyszczenie komina nie powinno być wykonywane przez osobę, która nie posiada specjalnych umiejętności w tej materii. W przeciwnym razie istnieje ryzyko pożaru, a nawet wybuchu w Twoim domu!
Główne rodzaje czyszczenia są następujące:
Odbywa się przy użyciu specjalnego sprzętu. Czyszczenie mechaniczne komina stosowane jest w przypadku kominów o wysokości mniejszej niż 50 metrów. Wadą tej metody jest to, że wymaga ona znacznych kosztów i czasu na przygotowanie sprzętu i wykonanie prac.
Stosunkowo nowoczesna technologia, która pozwala na czyszczenie dużych i małych kominów z dużą skutecznością, ale ma swoje wady – dysze wodne mogą powodować uszkodzenia ścian pieca, więc nie nadają się do wszystkich rodzajów kotłów (zwłaszcza kotłów wykonanych z cegły). Ponadto strumień wody wymaga pewnego specjalistycznego sprzętu i przeszkolenia do jego wykonania.
Kolejna nowoczesna metoda, która pozwala na szybkie czyszczenie małych i dużych kominów przy niskich kosztach w porównaniu z mechanicznymi metodami czyszczenia, ale ma też swoje wady – metoda czyszczenia elektrotermicznego może powodować uszkodzenia tych części kotła, w których nie ma pęknięć lub otworów w ścianach, w których gromadzi się brud, czyli na ich zewnętrznej powierzchni.