Czyszczenie komina – jakie są rodzaje?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czyszczenie komina jest konieczne co jakiś czas, ponieważ może się zdarzyć, że podczas eksploatacji kominka na ścianach komina pojawią się osady, które uniemożliwiają całkowite spalanie paliwa. Ponadto osady dymu w kominie wpływają niekorzystnie na jego wygląd, a nawet mogą powodować uszkodzenia innych urządzeń domowych.

Czyszczenie komina nie powinno być wykonywane przez osobę, która nie posiada specjalnych umiejętności w tej materii. W przeciwnym razie istnieje ryzyko pożaru, a nawet wybuchu w Twoim domu!

Główne rodzaje czyszczenia są następujące:

Czyszczenie mechaniczne

Odbywa się przy użyciu specjalnego sprzętu. Czyszczenie mechaniczne komina stosowane jest w przypadku kominów o wysokości mniejszej niż 50 metrów. Wadą tej metody jest to, że wymaga ona znacznych kosztów i czasu na przygotowanie sprzętu i wykonanie prac.

Dysze wodne 

Stosunkowo nowoczesna technologia, która pozwala na czyszczenie dużych i małych kominów z dużą skutecznością, ale ma swoje wady – dysze wodne mogą powodować uszkodzenia ścian pieca, więc nie nadają się do wszystkich rodzajów kotłów (zwłaszcza kotłów wykonanych z cegły). Ponadto strumień wody wymaga pewnego specjalistycznego sprzętu i przeszkolenia do jego wykonania.

Czyszczenie elektrotermiczne 

Kolejna nowoczesna metoda, która pozwala na szybkie czyszczenie małych i dużych kominów przy niskich kosztach w porównaniu z mechanicznymi metodami czyszczenia, ale ma też swoje wady – metoda czyszczenia elektrotermicznego może powodować uszkodzenia tych części kotła, w których nie ma pęknięć lub otworów w ścianach, w których gromadzi się brud, czyli na ich zewnętrznej powierzchni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wybór odpowiednich ręczników do łazienki – najważniejsze kryteria
Wybór odpowiednich ręczników do łazienki – najważniejsze kryteria
Jednym z kluczowych elementów wyposażenia każdej łazienki są ręczniki. Używa się ich zarówno do wycierania ciała po kąpieli, jak i […]
Na czym polega mezoterapia?
Na czym polega mezoterapia?
W gabinetach medycyny estetycznej często spotykamy się z możliwością wykonania mezoterapii. Jest to zabieg niechirurgiczny, przeprowadzany miejscowo. Można wykonać go […]
Jak wybrać odpowiednie zaproszenie na ślub?
Jak wybrać odpowiednie zaproszenie na ślub?
W trakcie przygotowań do ślubu jednym z ważnych elementów jest zaprojektowanie zaproszeń na to wyjątkowe wydarzenie. Mogą być one bardzo […]