Dla wielu osób uzdolnionych plastycznie naturalną ścieżką zawodową wydaje się grafika. Zawodowi graficy w zależności od wybranego obszaru tworzą zróżnicowane treści. Może być to przygotowanie identyfikacji wizualnej danej firmy, zaczynając od logo a kończąc na papierze firmowym. Innym przykładem są projekty grafik wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym czy tworzenie materiałów promocyjnych, np. ulotek i katalogów. Kolejną gałęzią jest projektowanie stron internetowych czy aplikacji na smartfony.
Współcześnie praca grafika jest nieodłącznie związana z znajomością specjalistycznych programów. W ich opanowaniu pomoże kurs grafiki komputerowej. Wiele przydatnych materiałów i samouczków znajdziemy także w sieci. Oprócz tego podstawą jest umiejętność wyczucia klienta i jego potrzeb a następnie ich przeniesienie do swojej pracy. Dla wielu jest to najtrudniejsza część, gdyż wymaga nie tylko zdolności plastycznych, ale szeregu tzw. kompetencji miękkich.
W stworzeniu już konkretnego projektu z pomocą przychodzi nam nowoczesny software. Przykładem jest rozbudowany pakiet Adobe. Wchodzące w jego skład programy graficzne (m.in Adobe Photoshop, InDesign czy Adobe Illustrator) pozwalają na zrealizowanie każdego zlecenia. Ich obsługa początkowo może sprawiać trudności, jednak nie należy się zniechęcać – wszystko jest kwestią praktyki.
Praca grafika to także nieustanne śledzenie trendów. Wymaga też dokładności i umiejętności organizacji czasu. Chociaż wszystkie te umiejętności mogą wydawać się trudne do opanowania, warto nieustannie nad nimi pracować. W przyszłości może to zaowocować zatrudnieniem przy prestiżowych projektach oraz wysokimi zarobkami. Wartością dodaną jest możliwość zobaczenia efektów swojego wysiłku na żywo (np. w formie plakatu promującego na mieście koncert) i pochwalenia się nimi.