Jak urządzić strefę wypoczynkową w kawalerce?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzenie niewielkiego mieszkania jest często sporym wyzwaniem. Właścicielowi zależy bowiem, aby na ograniczonej przestrzeni uzyskać jak najwięcej funkcjonalności. Nie jest to jednak niemożliwym do zrealizowania. Zaaranżowanie kawalerki wymaga dość sprytnego rozplanowania. Mieszkanie pomiędzy 15 a 30 m2 można jednak urządzić tak, by było ono nie tylko wygodne, ale także maksymalnie efektywne. W tym artykule dowiesz się w jaki sposób urządzić kawalerkę oraz wyznaczyć w niej strefę wypoczynkową.

Jakie meble do kawalerki wybrać?

W przypadku kawalerki salon pełni zwykle funkcje zarówno pokoju rodzinnego, sypialni, biura a w niektórych przypadkach również jadalni. Niewielka powierzchnia mieszkalna powinna być nie tylko nowoczesna, ale także funkcjonalna. Duże meble nie będą stanowiły w tym kontekście produktów pożądanych. Podczas wyboru mebli do kawalerki warto wybierać wśród tych kompaktowych i wielofunkcyjnych. Pomocnym w aranżacji niewielkich przestrzeni producentem może okazać się nie tylko Ikea, ale również Dako meble. Producent posiada w swojej ofercie dobrej jakości produkty, przystosowane do wykorzystania w specyficznych warunkach mieszkalnych. 

Warto zwrócić uwagę, aby meble w kawalerce posiadały kilka funkcji jednocześnie. Stolik do kawy może stać się również stołem jadalnym czy dodatkowym schowkiem na drobiazgi. Wybierając odpowiedni mebel zyskasz powierzchnię do spożywania posiłków, pracy i podawania kawy swoim gościom. W kontekście małych mieszkań doskonale sprawdzają się meble składane. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest decyzja o zakupie mebli wsuwanych na siebie lub możliwych do ukrycia w ścianie. 

Podziel mieszkanie na strefy

Mieszkanie, również to o niewielkim metrażu, powinno być podzielone na kilka stref: przedpokój, kuchnię, część wypoczynkową, jadalnię oraz łazienkę. Trudno jednak jednoznacznie oddzielić te strefy od siebie w kawalerce. W większych mieszkaniach każdy pokój spełnia osobną funkcję, zaś w tym przypadku należy subtelnie je segregować. Należy podejść do tego zadania z intencją połączenia, a nie dzielenia metrażu. 

W pierwszej kolejności warto porzucić pomysł ścianek w mieszkaniu. W małym mieszkaniu nie znajdą zastosowania również ekrany i parawany, gdyż optycznie jeszcze bardziej go pomniejszą. Otwarta kawalerka stanie się znacznie bardziej przyjazna. Strefy mieszkalne mogą zostać wyznaczone w sposób optyczny. Zaplanuj w jaki sposób uzyskać strefę wypoczynku czy gotowania i spożywania posiłków. Doskonałym do tego narzędziem jest tapeta z interesującym wzorem bądź postawienie na inny kolor ścian.

Część wypoczynkowa w małym mieszkaniu

Jak już zostało to wspomniane, główne pomieszczenie w kawalerce jest tym uniwersalnym. Spełnia funkcje zarówno salonu jak, biura, sypialni jak również pokoju wypoczynkowego. Z uwagi na to, iż jest to najważniejszy punkt niewielkiego mieszkania należy szczególnie zadbać o jego ekspozycję. Warto, aby obecna w nim sofa posiadała tapicerkę odporną na plamy i prostą w czyszczeniu. Poleca się również zastosowanie ciekawej tapety np. na ścianie graniczącej z kanapą, jak również zastosowanie jasnych, delikatnych w strukturze zasłon. Chcąc stworzyć wrażenie dodatkowej przestrzenności w kawalerce można także zastosować lustra. Dzięki ich obecności ściany w mieszkaniu zyskają głębie oraz optycznie powiększą pokój.

Należy pamiętać, iż w podczas aranżacji części wypoczynkowej w salonie nie warto ograniczać w niej dostępu do światła. To właśnie ono jest najważniejszym elementem małych metraży. Inwestycja w ściankę czy potężną meblościankę sprawi, iż wnętrze będzie masywne i przytłoczone. Lepszym pomysłem okaże się zastosowanie szklanych ścian bądź ażurowego regału w jasnych kolorach. Dzięki temu można uzyskać oddzielną przestrzeń na kącik wypoczynkowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaka jest funkcja tłumika w samochodzie?
Jaka jest funkcja tłumika w samochodzie?
Tłumik to urządzenie stanowiące element układu wydechowego składającego się rury odbiorczej, katalizatora i rezonatora. Montowane jest we wszystkich współczesnych samochodach […]
Detektor gazu – jakie jest jego zastosowanie
Detektor gazu – jakie jest jego zastosowanie
Detektor gazu, znany również jako przenośny monitor gazu, to małe i lekkie urządzenie, które może wykrywać bezwonne i bezbarwne gazy. […]
Jakie szczepy konopi będą odpowiednie na początek?
Jakie szczepy konopi będą odpowiednie na początek?
Jeśli myślisz o zbieraniu nasion marihuany, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć. Po pierwsze, nie wszystkie nasiona są równe. Niektóre […]