Dlaczego kocioł żeliwny ?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przy wyborze kotła, który ogrzeje dom, zwraca się uwagę na wiele aspektów. Ważne jest jego zaawansowanie technologiczne. Uwzględnić trzeba materiał, na jaki jest on przeznaczony. Jednym z głównych kryteriów wyboru jest także materiał, z jakiego jest on wykonany. Może być to kocioł żeliwny albo stalowy. Stalowe są nieco tańsze. Wiadomo jednak, że przy zakupie kotła jego koszt to nie jest decydujący czynnik. Warto jednak wiedzieć, dlaczego warto wybrać kocioł żeliwny, skoro trzeba wydać na niego nieco więcej.

Żadnemu z tych rodzajów nie można przyznać pierwszeństwa. Można jedynie wskazać, jakie zalety zapewnia żeliwo. Jeśli uzna się je za ważne, to taki wybierze się kocioł. Żeliwne są bardziej odporne na korozję, a więc i bardziej trwałe (zobacz: kotły co żeliwne). Korzystne jest, że składają się z poszczególnych członów. Gdyby jeden z nich uległ uszkodzeniu np. w wyniku uderzenia, to jedynie ten jeden się wymienia. Kolejna zaleta, czyli to, w czym kocioł żeliwny przewyższa stalowy, to większa moc grzewcza w stosunku do wymiarów. Będzie to istotne dla kogoś, kto woli mieć kocioł o mniejszych gabarytach. Konstrukcja z poszczególnych żeliwnych członów zapewnia także taką zaletę, że można rozbudować kocioł, jeśli pojawi się taka potrzeba. Takie działanie odbywa się na miejscu, podobnie jak i składanie nowego kotła. Stalowe wnosi się do kotłowni w całości.

Kotły żeliwne przeznaczone mogą być do spalania różnego rodzaju paliw. Pod względem zaawansowania technologicznego mogą zapewniać to samo, co i stalowe. Decydujące przy wyborze jest, czy chce się mieć kocioł na dłuższy czas, mniejszy i możliwy do rozbudowy. Ważne może być też, że składa się go na miejscu. To może mieć znaczenie przy niewielkiej kotłowni.

Artykuł napisany we współpracy z producentem pieców – Woźny Junior.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak efektywnie zarządzać hotelem?
Jak efektywnie zarządzać hotelem?
Hotel to szczególna forma działalności bardzo nakierowana na wysoką jakość usług oraz wrażliwa na wszelakie niedociągnięcia. Każde, nawet najmniejsze uchybienie […]
Dźwig samochodowy – w jakich branżach się przydaje?
Dźwig samochodowy – w jakich branżach się przydaje?
Do czego służy? Żurawie samochodowe są wykorzystywane do podnoszenia ciężkich ładunków w różnych gałęziach przemysłu. Żurawie samochodowe to rodzaj dźwigu, […]
Wiklinowe wyposażenie do tarasu
Wiklinowe wyposażenie do tarasu
Lato w pełni, więc to świetna okazja do tego, by zadbać odrobinę o nasz taras. W otoczeniu zieleni zawsze najlepiej […]