Jak złożyć szafę?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Producenci mebli oferują naprawdę bogatą paletę najróżniejszych szaf, które sprzedawane są zarówno samodzielnie, jak również jako część systemu mebli. Wybór jest duży, jednak dla części bardziej wymagających klientów, jakość wykonania lub standardowy wymiar mogą być przeszkodą. Stąd też szafa wykonana na podstawie własnego projektu, bywa często lepszym rozwiązaniem niż zakup gotowego schematycznego mebla. Decyzja o samodzielnym zrobieniu szafy to także pewność co do materiałów, zatem gwarancja lepszej jakości mebla.

Pomysł to podstawa?

Nie do końca wymagana do tego jest specjalistyczna wiedza stolarska i wieloletnie doświadczenie. Przy odrobinie determinacji, czasu i przy użyciu prostych narzędzi, to naprawdę proste. Tym bardziej, że już w punkcie zakupu płyt meblowych możemy zlecić ich docięcie i oklejenie krawędzi. Należy jednak zacząć od projektu poprzedzonego dokładnym pomiarem wnęki i zakupu materiałów, w zależności od rodzaju szafy.

Co będzie potrzebne? Na pewno płyty meblowe w określonym kolorze i rozmiarze (docięte wg. projektu) jako elementy korpusu. Warto mieć półki docięte i oklejone „na gotowo” z płyty meblowej, oraz podpórki pod półki. Przydatne będą też drążki, kosze, wieszaki i inne akcesoria do szafy, w zależności od potrzeb. 

Szyna sufitowa i prowadnica, lub zawiasy puszkowe do frontów otwieranych (w zależności od rodzaju szafy to także niezbędne elementy. Podobnie jak szuflady (gotowe lub wykonane z płyty) oraz specjalne szyny do szuflad lub prowadnice, w zależności od wariantu, uchwyty do frontów i szuflad oraz na końcu lustro lub ozdobny dekor (według indywidualnych upodobań).

To podstawowe materiały, które umożliwią samodzielne zmontowanie prostej szafy. Niezbędna jednak może okazać się pomoc dodatkowej osoby, oraz zaopatrzenie się w wiertarkę, wkrętarkę i inne podstawowe narzędzia, takie jak poziomica, metr czy młotek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Mobbing w pracy – co robić gdy jest się świadkiem lub ofiarą?
Mobbing w pracy – co robić gdy jest się świadkiem lub ofiarą?
Mobbing to długotrwałe oraz uporczywe nękanie pracownika. Jest to zjawisko związane zarówno z przemocą fizyczną, jak i psychiczną. Ma ono […]
Jak przez cały rok dbać o teren firmy?
Jak przez cały rok dbać o teren firmy?
Dbanie o wizerunek firmy jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Wielu z nich zwraca uwagę na wnętrza, bo w nich najczęściej przyjmuje […]
Jak odnowić wygląd naszych używanych mebli?
Jak odnowić wygląd naszych używanych mebli?
Często zastanawiamy się jak niskim kosztem odświeżyć wygląd naszych wnętrz. Wiele osób stawia nie tylko na oszczędność, ale i ekologię. […]