Pedagog szkolny to zawód dla osób odpowiedzialnych i zdający sobie sprawę jak ważne dla dalszego życia człowieka jest dzieciństwo. Ludzie często bagatelizują potrzeby rozwojowe dzieci, nie wiedząc, jak wiele zależy od ich zaspokojenia. Rolą pedagoga szkolnego jest wspieranie uczniów w ich rozwoju, pomoc w rozwiązywaniu problemów szkolnych i osobistych, a także nawiązywanie kontaktów z rodziną dzieci i udzielanie jej wsparcia w procesie wychowania. Jeśli czujesz, że dobrze odnajdziesz się w tej roli, dowiedz się, jakie wykształcenie powinieneś zdobyć.
Aby wykonywać zawód pedagoga szkolnego, należy ukończyć studia, przynajmniej na poziomie licencjatu. Ministerstwo Edukacji Narodowej rekomenduje kierunki, które kwalifikują nauczyciela do wykonywania funkcji pedagoga szkolnego. Jeśli jesteś zdecydowany podjąć studia na kierunku pedagogika Warszawa jest miastem, w którym znajdziesz uczelnie oferujące kształcenie we wszystkich tych kierunkach. Specjalnościami tymi są pedagogika ogólna, opiekuńczo – wychowawcza, szkolna i resocjalizacyjna. Ponieważ MEN pozostawia dyrektorom placówek pewną swobodę w zakresie doboru pracowników, teoretycznie istnieje możliwość podjęcia pracy pedagoga szkolnego również po ukończeniu kierunku pedagogika specjalna, pozostaje to jednak w gestii dyrektora konkretnej placówki.
Uczelnie, chcąc dobrze przygotować studentów do wykonywania zawodu, wymagają od nich udziału w praktykach studenckich. Dzięki temu przyszli pedagodzy mają możliwość poznania zawodu pedagoga od strony praktycznej. Chcąc zdobyć większe doświadczenie, które zaowocuje w przyszłości, warto rozważyć podjęcie wolontariatu w jednej z licznych organizacji pozarządowych, w świetlicach środowiskowych oraz stowarzyszeniach.