Jakie czynniki wpływają na jakość gleby?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jakość gleby to zdolność gleby do funkcjonowania jako zasób naturalny, który może podtrzymywać funkcje ekosystemu i dobrobyt człowieka. Pojęcie jakości gleby powstało z potrzeby rozpatrywania jej w szerszym znaczeniu. W rzeczywistości gleby są największym źródłem wody na Ziemi, regulują globalny klimat, zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe i wspierają zrównoważony rozwój.

Na jakość gleby wpływają następujące czynniki:

Klimat

Temperatura gleby i opady deszczu przyczyniają się do wzrostu roślin i mikroorganizmów w glebie. Na jakość gleby wpływa ilość wody, którą może ona zatrzymać, jej zdolność do wspierania roślin i mikroorganizmów oraz zdolność do filtrowania toksyn z wody. Struktura gleby odnosi się do stopnia upakowania cząstek gleby; luźne gleby mają kieszenie powietrzne pomiędzy cząstkami, podczas gdy gleby ubite mogą być pozbawione tych przestrzeni.

Materia organiczna

Materia organiczna jest niezbędna dla zdrowych gleb, ponieważ poprawia wiązanie azotu, zwiększa zdolność zatrzymywania wody, zmniejsza erozję i poprawia strukturę gleby. Materia organiczna pomaga również stworzyć idealne środowisko dla pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Na przykład, stanowi pożywienie i schronienie dla dżdżownic, które dzięki swojej aktywności grzebią w glebie i ją napowietrzają.

Ilość pH w glebie

Otóż pH 7 jest neutralne, przy czym liczby poniżej 7 oznaczają glebę kwaśną, a te powyżej 7 – zasadową. Urządzenie, którym mierzy się ten czynnik to tester pH. Kwaśne gleby są często spotykane w lasach sosnowych lub innych obszarach, gdzie materia organiczna została wypłukana z gleby w czasie. Można je poprawić, sadząc rośliny okrywowe, które dodają materiał organiczny z powrotem do gleby, oraz dodając wapno, które pomaga podnieść poziom pH. Urządzenie, którym mierzy się ten czynnik to tester pH.

Zagęszczenie

Zagęszczone gleby mogą ograniczać wzrost korzeni, zmniejszając produktywność roślin i zwiększając spływy podczas intensywnych opadów deszczu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Muchy – jak się ich pozbyć z domu?
Muchy – jak się ich pozbyć z domu?
W okresie późnowiosennym i letnim mamy do czynienia z wysokimi temperaturami oraz sporą wilgotnością powietrza, a takie warunki pogodowe sprzyjają […]
Jakie ograniczniki przepięć do domowej instalacji elektrycznej?
Jakie ograniczniki przepięć do domowej instalacji elektrycznej?
Instalacja w domu, czy w mieszkaniu jest bardzo ważną rzeczą dlatego, należy zrobić ją umiejętnie i zgodnie z przepisami. Dzięki […]
Dlaczego kocioł żeliwny ?
Dlaczego kocioł żeliwny ?
Przy wyborze kotła, który ogrzeje dom, zwraca się uwagę na wiele aspektów. Ważne jest jego zaawansowanie technologiczne. Uwzględnić trzeba materiał, […]