Jakie właściwości posiadają przetwory z czarnego bzu?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czarny bez to powszechnie znana roślina, pojawiająca się w lasach, gajach, sadach, a nawet parkach miejskich. Od wieków czarny bez stosuje się do celów leczniczych. Możemy wykorzystywać zarówno jego owoce, jak też kwiaty z niezwykle aromatycznym pyłkiem. Przetworami z czarnego bzu są najczęściej konfitury z owoców, syropy z owoców lub kwiatów, a także nalewki.
Przetwory z czarnego bzu działają pozytywnie na odporność, więc warto szczególnie jesienią i zimą stosować je profilaktycznie, by uchronić organizm przed przeziębieniami. Na co dzień można pić soki z dzikiego bzu. Konfitury i syropy można dodawać do rozgrzewających zimowych herbatek, albo rozpuszczać w wodzie. A jeśli dopadnie nas przeziębienie to bez pomoże zwalczyć gorączkę, ma również właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne i wykrztuśne.

Napary z czarnego bzu lub napoje z dodatkiem konfitur i syropów pomagają w regulacji trawienia i poprawiają pracę nerek, łagodzą objawy takie jak wzdęcia, zaparcia czy zgaga. Przez właściwości napotne i moczopędne czarny bez świetnie wpływa na oczyszczenie organizmu z toksyn. W tym celu możemy wykorzystać również świeże kwiaty bzu, które należy namoczyć w zimnej wodzie aby oddały cały nektar, tak powstały napój można doprawić miodem i cytryną.

Inną właściwością czarnego bzu jest oczyszczanie skóry. W tym celu stosujemy napary z kwiatów; poza sezonem świetnie sprawdzą się kwiaty suszone, które dobrze przechowują się przez całą zimę. Aby oczyścić skórę należy przygotować „saunę” dla twarzy, oczywiście z naparem, można również stosować letni napar zamiast toniku, przecierając nim twarz za pomocą wacika.

Jak widać czarny bez ma nam wiele do zaoferowania, warto skorzystać z tych niezwykłych właściwości płynących prosto z natury.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rodzaje rolet – co je różni?
Rodzaje rolet – co je różni?
Współczesne rolety to bardzo szeroka grupa produktów, w której konsumenci na pewno znajdą coś adekwatnego do stylu wnętrza czy indywidualnych […]
Reklama typu outdoor – cenne wskazówki jak z niej czerpać największą korzyść
Reklama typu outdoor – cenne wskazówki jak z niej czerpać największą korzyść
Przedsiębiorstwa cały czas szukają skutecznych sposobów na promocję oferowanych towarów i usług. Wyzwanie jest obecnie nieco trudniejsze, ze względu na […]
Najlepsze buty sportowe
Najlepsze buty sportowe
Podczas uprawiania różnego rodzaju dyscyplin sportowych, jedną z najważniejszych kwestii stanowi wybór odpowiedniego obuwia. Najlepsze buty sportowe, to takie, które […]