Jakie właściwości posiadają przetwory z czarnego bzu?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czarny bez to powszechnie znana roślina, pojawiająca się w lasach, gajach, sadach, a nawet parkach miejskich. Od wieków czarny bez stosuje się do celów leczniczych. Możemy wykorzystywać zarówno jego owoce, jak też kwiaty z niezwykle aromatycznym pyłkiem. Przetworami z czarnego bzu są najczęściej konfitury z owoców, syropy z owoców lub kwiatów, a także nalewki.
Przetwory z czarnego bzu działają pozytywnie na odporność, więc warto szczególnie jesienią i zimą stosować je profilaktycznie, by uchronić organizm przed przeziębieniami. Na co dzień można pić soki z dzikiego bzu. Konfitury i syropy można dodawać do rozgrzewających zimowych herbatek, albo rozpuszczać w wodzie. A jeśli dopadnie nas przeziębienie to bez pomoże zwalczyć gorączkę, ma również właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne i wykrztuśne.

Napary z czarnego bzu lub napoje z dodatkiem konfitur i syropów pomagają w regulacji trawienia i poprawiają pracę nerek, łagodzą objawy takie jak wzdęcia, zaparcia czy zgaga. Przez właściwości napotne i moczopędne czarny bez świetnie wpływa na oczyszczenie organizmu z toksyn. W tym celu możemy wykorzystać również świeże kwiaty bzu, które należy namoczyć w zimnej wodzie aby oddały cały nektar, tak powstały napój można doprawić miodem i cytryną.

Inną właściwością czarnego bzu jest oczyszczanie skóry. W tym celu stosujemy napary z kwiatów; poza sezonem świetnie sprawdzą się kwiaty suszone, które dobrze przechowują się przez całą zimę. Aby oczyścić skórę należy przygotować „saunę” dla twarzy, oczywiście z naparem, można również stosować letni napar zamiast toniku, przecierając nim twarz za pomocą wacika.

Jak widać czarny bez ma nam wiele do zaoferowania, warto skorzystać z tych niezwykłych właściwości płynących prosto z natury.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego warto skorzystać z wsparcia łańcuchów transportowych w swoich pojazdach?
Dlaczego warto skorzystać z wsparcia łańcuchów transportowych w swoich pojazdach?
Łańcuchy transportowe służą do zabezpieczania ładunków w pojazdach. Są one również znane jako łańcuchy mocujące i występują w wielu stylach […]
Jakie działania mogą poprawić funkcjonowanie firmy?
Jakie działania mogą poprawić funkcjonowanie firmy?
Dobrze funkcjonująca firma to cała mozaika sprawnie działających elementów. Jeśli sprawa dotyczy dużego przedsiębiorstwa, konieczne jest tu dobranie poszczególnych działów […]
Z jakich usług można najczęściej skorzystać w poradniach medycznych?
Z jakich usług można najczęściej skorzystać w poradniach medycznych?
Oferta prywatnych poradni medycznych w naszym kraju z dnia na dzień jest coraz szersza. Nic dziwnego — coraz więcej naszych […]