Każde prace wykonywane na drodze muszą być odpowiednio oznaczone. W innym przypadku stwarza to ogromne zagrożenie zarówno dla samych pracowników jak i kierowców. Stąd też nie należy się dziwić, że w okolicy robót zawsze mamy znacznie ograniczoną prędkość, czasami wyłączoną z ruchu znaczną część jezdni. Wszystko sprowadza się do zachowania jak największego bezpieczeństwa.
Bardzo dużą część robót na drogach prowadzi się w nocy, tak aby powodować jak najmniejsze utrudnienia w ruchu. Mowa oczywiście o doraźnych remontach, nie długotrwałych wielomiesięcznych wymianach nawierzchni, poszerzaniu jezdni i tym podobnych. Najważniejszą rzeczą są odpowiednio rozstawione bariery i lampy ostrzegawcze. Mogą one posiadać barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną i zazwyczaj montowane są na słupkach, które wydzielają wyłączony fragment drogi. Niektóre systemu oświetlenia mogą zapalać i gasić poszczególne lampy kaskadowo, by niejako wskazywały one kierowcom prawidłowy tor jazdy.
Informacja o prowadzonych robotach drogowych powinna być umieszczona na znakach już kilka kilometrów wcześniej. Warto również wytyczyć objazdy, jeśli prace muszą być wykonywane w godzinach wzmożonego ruchu. Przed samym zawężeniem szerokości jezdni musi znajdować się ograniczenie prędkości oraz informacja ile pasów ruchu zostanie wyłączonych. Do sygnalizowania kierowcom wszystkich tych rzeczy służą stosowne znaki drogowe Sklep, w którym można je zamówić powinien znajdować się w każdej miejscowości, choć państwowi zarządcy dróg zazwyczaj korzystają ze swoich własnych źródeł do pozyskiwania potrzebnych znaków.