Jakie są typy zaworów regulacyjnych?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawory regulacyjne służą do regulacji przepływu płynów i gazów. Pomagają one kontrolować ciśnienie, temperaturę i natężenie przepływu w procesie. Zawory regulacyjne są przeznaczone do zastosowań, w których przepływ musi być kontrolowany przez cały czas, takich jak w zakładach chemicznych, elektrowniach i rafineriach ropy naftowej.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zaworów regulacyjnych, z których każdy ma swoje unikalne cechy, dzięki którym nadaje się do określonych zastosowań. Wybierając zawór do danego zastosowania, należy wziąć pod uwagę zarówno jego charakterystykę działania, jak i to, jak łatwo będzie go zainstalować w systemie.

Zawory kulowe 

Służą do obsługi ręcznej i są odpowiednie do zastosowań niskociśnieniowych. Są one dostępne w konfiguracjach jedno- lub trójportowych, w zależności od ich przeznaczenia.

Zasuwy 

Są wyposażone w bramę, która może być poruszana ręcznie lub za pomocą sprężyny, aby otworzyć i zamknąć zawór. Zasuwy są używane w aplikacjach wysokociśnieniowych.

Zawory grzybkowe 

Działają poprzez obrót dysku wewnątrz korpusu zaworu w celu jego otwarcia lub zamknięcia. Dostępne są różne konstrukcje w zależności od tego, czy trzeba dokonywać regularnych regulacji, czy też wymagana jest praca ciągła.

Zawory membranowe 

Składają się z membrany przymocowanej do jednej strony korpusu zaworu za pomocą elastycznych pierścieni uszczelniających i sprężyn; działają one poprzez nacisk na tę membranę podczas ich otwierania lub zamykania. Zawory membranowe są idealne do pracy z kwasami, zasadami, produktami spożywczymi i innymi płynami korozyjnymi, ponieważ nie posiadają części ruchomych, które mogłyby ulec uszkodzeniu w przypadku kontaktu z tymi substancjami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie wymogi trzeba spełnić, aby wynająć samochód?
Jakie wymogi trzeba spełnić, aby wynająć samochód?
Coraz więcej osób wypożycza samochody. Taka usługa jest niezwykle przydatna, gdy lecimy służbowo lub prywatnie do odległego kraju, ale sprawdza […]
Jakie buty założyć, idąc w wysokie góry?
Jakie buty założyć, idąc w wysokie góry?
Osoby, które uwielbiają w wolnym czasie wędrować po wysokich górach, powinny koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednie buty przystosowane do trudnych […]
Wykładzina, czyli pomysł na ocieplenie wnętrza
Wykładzina, czyli pomysł na ocieplenie wnętrza
Przytulne i ciepłe wnętrza  Coraz więcej klientów poszukuje takich rozwiązań i materiałów do swoich wnętrz, dzięki którym możliwe będzie stworzenie […]