Jakie są typy zaworów regulacyjnych?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawory regulacyjne służą do regulacji przepływu płynów i gazów. Pomagają one kontrolować ciśnienie, temperaturę i natężenie przepływu w procesie. Zawory regulacyjne są przeznaczone do zastosowań, w których przepływ musi być kontrolowany przez cały czas, takich jak w zakładach chemicznych, elektrowniach i rafineriach ropy naftowej.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zaworów regulacyjnych, z których każdy ma swoje unikalne cechy, dzięki którym nadaje się do określonych zastosowań. Wybierając zawór do danego zastosowania, należy wziąć pod uwagę zarówno jego charakterystykę działania, jak i to, jak łatwo będzie go zainstalować w systemie.

Zawory kulowe 

Służą do obsługi ręcznej i są odpowiednie do zastosowań niskociśnieniowych. Są one dostępne w konfiguracjach jedno- lub trójportowych, w zależności od ich przeznaczenia.

Zasuwy 

Są wyposażone w bramę, która może być poruszana ręcznie lub za pomocą sprężyny, aby otworzyć i zamknąć zawór. Zasuwy są używane w aplikacjach wysokociśnieniowych.

Zawory grzybkowe 

Działają poprzez obrót dysku wewnątrz korpusu zaworu w celu jego otwarcia lub zamknięcia. Dostępne są różne konstrukcje w zależności od tego, czy trzeba dokonywać regularnych regulacji, czy też wymagana jest praca ciągła.

Zawory membranowe 

Składają się z membrany przymocowanej do jednej strony korpusu zaworu za pomocą elastycznych pierścieni uszczelniających i sprężyn; działają one poprzez nacisk na tę membranę podczas ich otwierania lub zamykania. Zawory membranowe są idealne do pracy z kwasami, zasadami, produktami spożywczymi i innymi płynami korozyjnymi, ponieważ nie posiadają części ruchomych, które mogłyby ulec uszkodzeniu w przypadku kontaktu z tymi substancjami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Klasyka w nowoczesnych zegarkach
Klasyka w nowoczesnych zegarkach
Wymagający klienci bardzo chętnie wybierają takie produkty, które uwzględniają zarówno akcenty klasyki, jak i nowoczesności. Doskonałym przykładem są wyroby zegarmistrzowskie […]
Jak wypożyczyć wózek inwalidzki?
Jak wypożyczyć wózek inwalidzki?
Wynajem wózka inwalidzkiego może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują tymczasowej pomocy w poruszaniu się. Niezależnie od tego, czy […]
Śmieszne koszulki – dla kogo ten prezent się sprawdzi?
Śmieszne koszulki – dla kogo ten prezent się sprawdzi?
Śmieszne koszulki to wyjątkowy pomysł na prezent, ale nie można podarować go każdemu. Są osoby, które nigdy ich nie założą […]