Urządzenia transportu bliskiego (UTB) potrafią w znacznym stopniu ułatwić i przyspieszyć pracę w zakładzie, na budowie i w każdym innych miejscu, gdzie ich pomoc jest nieodzowna. Dlatego dziś trudno wyobrazić sobie transportu materiałów czy towarów bez nich, a popyt na wykorzystanie UTB stale rośnie. Jednak maszyna maszynie nierówna, więc zanim zdecydujemy się na kupno lub wynajem konkretnego okazu, powinniśmy sprawdzić kilka rzeczy. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo sobie i swoim pracownikom.
Pierwszym i podstawowym dokumentem, jakiemu powinniśmy się przyjrzeć, jest tzw. resurs UTB. W najprostszym wyjaśnieniu jest to odtworzona historia pracy i eksploatacji urządzenia, na podstawie której określa się jego stan techniczny. W jej skład wchodzą zwykle: dane techniczne urządzenia, liczba cykli pracy oraz fachowa ocena stanu technicznego. Jeśli urządzenie nie posiada resursu, powinniśmy jak najszybciej zadbać o jego utworzenie, gdyż jest to wymóg prawny. Obliczanie resursów UTB oferuje wiele firm, do których możemy udać się po pomoc.
Innym, ważnym krokiem przed zakupem urządzenia jest obliczanie grupy natężenie pracy. Polega ono na dobraniu takich parametrów urządzenia, żeby idealnie sprawdzało się w warunkach, w jakich będziemy je eksploatować. Jest to o tyle ważne, że źle dobrane parametry mogą narazić nas na większe koszta pracy, a także zmusić do późniejszych, koniecznych modernizacji. W skład tych obliczeń wchodzą: udźwig, ciężar podnoszony, a także częstotliwość i kierunek pracy.