Pielęgnacja trawy sportowej

Trawnik towarzyszy nam każdego dnia, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Trawa otacza domy mieszkalne, bloki, jest ozdobą posesji, parków czy poboczy. Kiedyś jej główną funkcją było pożywienie dla bydła, dziś to ważny element ogrodów i stref rekreacyjnych. Również na boiskach, kortach tenisowych czy na innych obiektak sportowych znaleźć można wypielęgnowaną trawę. Jak o nią dbać? Czy każda odmiana trawy sprawdzi się jako murawa boiska? Co zrobić by rosła równo i cieszyła oczy?

Trawa trawie nierówna

Na murawę stadionu czy choćby boiska do siatkówki sieje się wyłącznie dedykowane do tego celu gatunki traw. Trawa sportowa powinna charakteryzować się większą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Jej źdźbła nie mogą być jednak zbyt sztywne czy szorstkie, gdyż mogłoby to utrudnić uprawianie ulubionej dyscypliny. W sklepach ogrodniczych można bez trudu znaleźć dedykowane mieszanki traw sportowych. Są one zwykle bardziej odporne na deptanie i nacisk od standardowych gatunków traw. Jeśli jednak chcemy by w pełni spełniała ona swoje funkcje konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja.

Trawę sportową należy wysiać równomiernie na odpowiednio przygotowanym podłożu. Boisko powinno być równe. Kilka razy do roku należy nawieźć ją nawozem do traw właściwym dla pory roku. Wiosną wskazany jest nawóz startowy a jesienią jesienny. Nie mniej ważne jest regularne strzyżenie trawy sportowej. Jeśli zależy nam na równej murawie powinniśmy wykonywać je raz w tygodniu. Trawę sportową w okresie upałów należy również regularnie podlewać. Lepiej jednak zrobić to raz na dwa trzy dni lecz intensywnie niż każdego dnia delikatnie zraszać. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *