Przegląd zaworów – rodzaje i zastosowanie

Zawory są urządzeniami, których głównym zadaniem jest otwieranie i zamykanie otworów i wylotów oraz regulowanie przepływu cieczy lub gazów. Są one bardzo istotnymi elementami całej instalacji. Wyróżnia się różnego rodzaju zawory, które różnią się od siebie wyglądem oraz właściwościami.

Podział zaworów i ich charakterystyka

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje zaworów. Pierwszym z nich jest zawór kulkowy, w którym znajduje się obrotowa kulka z przelotem. Po przekręceniu kurka otwiera się on lub zamyka przez zmianę ustawienia osi przelotu względem całego korpusu. Drugi to zawór tłokowy, w którym podczas manewrowania kurkiem wysuwa się lub wsuwa tłok, który zamyka przepływ. W zależności od przeznaczenia wyróżnia się zawory: regulacyjne, zamykające, rozdzielcze, bezpieczeństwa oraz zwrotne. Kurki regulacyjne służą do kontrolowania i regulacji ilości przepływającego czynnika za pomocą zmiany przekroju otworu. Stosuje się je przede wszystkim w ciepłownictwie, klimatyzacji oraz wentylacji. Zawory zamykające wykorzystywane są do pracy przy całkowitym otwarciu lub zamknięciu otworu przepływającego. W tej grupie dodatkowo można wyróżnić kurki zamykające proste, kątowe, zasuwowe, grzybkowe oraz szybkiego zamknięcia. 

Kolejnym rodzajem są zawory rozdzielcze, które służą do zmiany drogi cieczy, która przepływa przez instalację. Przepustnice bezpieczeństwa umożliwiają awaryjne wypłynięcie płynu z przewodu lub zbiornika w sytuacji, gdy jego poziom przekroczy określony pułap lub gdy ciśnienie wewnątrz instalacji zostanie znacznie przekroczone. Stosuje się je m.in. w systemach centralnego ogrzewania. Zawory zwrotne odpowiadają za to, że ciecz przepływa jedynie w jednym kierunku. W tej grupie wyróżnić można przepustnice grawitacyjne oraz sprężynowe, w których elementem zaciskającym jest sprężyna. Przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w instalacjach pneumatycznych, hydraulicznych, wodnych oraz c.o. Duży wybór różnego rodzaju zaworów można znaleźć na stronie http://burkert-polska.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *