Rozrusznik to urządzenie umożliwiające rozruch jednostki napędowej. W miarę upływu czasu sprzęt może ulec zużyciu lub uszkodzeniu. Warto dowiedzieć się, jakie są objawy nieprawidłowego działania rozrusznika i co zrobić, by usunąć usterkę.
Budowa i zasada działania rozrusznika samochodowego jest prosta. Tego rodzaju konstrukcja składa się z silniczka elektrycznego oraz zębatki, połączonej z wieńcem koła zamachowego silnika. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce do urządzenia zostaje dostarczona energia elektryczna. Pod jej wpływem dochodzi do obrotu wirnika, a co za tym idzie również i jednostki napędowej. Wał korbowy zaczyna obracać się z coraz większą prędkością, inicjując pracę silnika. Po uruchomieniu jednostki napędowej sprzęgło jednokierunkowe uniemożliwia przekazywanie obciążenia do rozrusznika, co chroni ten element przed uszkodzeniem.
Najczęściej występujące objawy zużytego lub uszkodzonego rozrusznika to brak reakcji po przekręceniu kluczyka, głośne działanie urządzenia, a także charakterystyczne cykanie elektromagnesu. W przypadku pojawienia się takich problemów należy niezwłocznie udać się do mechanika. W zależności od rodzaju uszkodzeń może on podjąć decyzję o naprawie lub wymianie rozrusznika. Koszt zakupu nowego podzespołu nie jest duży. Zaleca się korzystać z dobrej jakości sprzętu oferowanego przez renomowane sklepy, takie jak https://www.shop.bendiks.pl/. Dobrej jakości rozrusznik zapewnia bezproblemowy rozruch maszyny przez wiele lat.