Z jakimi dodatkowymi elementami, wiąże się montaż łożysk?

Kiedy kupujesz łożyska, łatwo jest skupić się na środku aplikacji. Istnieje jednak wiele innych elementów, które mogą mieć wpływ na to, jak dobrze będą działać łożyska. Oprócz samych łożysk w montażu łożysk biorą udział także inne elementy. Należą do nich:

Obudowa łożyska

Obudowa łożyska to metalowa lub plastikowa konstrukcja mieszcząca łożysko i zapewniająca punkty mocowania wałów, innych łożysk czy elementów. Obudowa może być zaprojektowana z kołnierzami do przykręcania lub zaciskania do płyty podstawowej lub ramy. Obudowa może mieć także szczeliny do użycia pierścieni zatrzaskowych.

Obudowa jest złożoną konstrukcją, która może być wykonana ze stali, aluminium, plastiku lub innych materiałów. Użyty materiał zależy od tego, jak duży ciężar musi utrzymać łożysko, czy jest ono narażone na działanie wysokich temperatur lub środowiska korozyjnego oraz od innych czynników.

Oprócz zapewnienia łożysku podparcia i ochrony przed uszkodzeniami, obudowy łożyskowe stanowią również połączenie elektryczne między cewką a twornikiem silnika (jeżeli silnik nie jest uszczelniony).

Płyta podstawowa

Płyta podstawowa jest integralną częścią oprawy łożyska i stanowi powierzchnię montażową zarówno dla łożysk, jak i innych części maszyny, takich jak koła zębate lub pasowe. Może ona także podtrzymywać wał, do którego przymocowane są łożyska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *