Astygmatyzm, nazywany również niezbornością rogówkową, to wada objawiająca się zniekształceniem widzenia w wyniku niesymetryczności rogówki. W normalnym oku posiada ona równomierne krzywizny, natomiast u osób chorych na astygmatyzm przypomina raczej piłkę do gry w rugby, co powoduje, że narząd wzroku niewłaściwie ogniskuje promienie świetlne. Istnieje co najmniej kilka metod leczenia tego schorzenia – przykładem są choćby specjalne soczewki kontaktowe Acuvue. Pozostałe sposoby zostaną wymienione w dalszej części artykułu.
Astygmatyzm to choroba oczu, której podstawowym objawem jest zniekształcona ostrość widzenia – przedmioty widziane są niejako za mgłą, a linie proste są postrzegane jako krzywe. Inne uciążliwe dolegliwości to m.in. częste bóle głowy, nadmierne mrużenie i tarcie oczu, łzawienie, nienaturalne przekrzywianie głowy, a także różne zaburzenia poczucia przestrzeni (spowodowane głównie nieostrymi konturami przedmiotów). Najpowszechniej stosowaną formą leczenia jest korekcja wzroku za pomocą soczewek kontaktowych, dobranych do stopnia i rodzaju konkretnej wady. Wiele skutecznych modeli kupimy np. w tym sklepie internetowym: https://2soczewki.pl/kategoria-produktu/rodzaje/.
Można również zdecydować się na metody chirurgiczne i laserowe. Do tych pierwszych zaliczamy keratotomię promienistą, która polega na wykonaniu kilku niewielkich, ale dosyć głębokich nacięć w rogówce, koniecznie promieniście wokół źrenicy. Z kolei leczenie laserowe odbywa się z wykorzystaniem tzw. lasera excimerowego, używanego do zmiany krzywizny rogówki. Wyróżniamy w tym przypadku dwie główne metody – LASIK (technika dwuetapowa) oraz PRK (keratektomia fotorefrakcyjna).