Co może Ci ułatwić sterowanie statkiem?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie bardzo wiele osób decyduje się na posiadanie własnej jednostki pływającej, ponieważ gwarantuje ona przyjemne spędzanie wolnego czasu w okresie wakacyjnym. Warto zawsze wyposażyć ją w szereg niezbędnych urządzeń i akcesoriów, które w znacznym stopniu podniosą ogólny komfort jej eksploatacji na wodzie. Przydadzą się zwłaszcza elementy ułatwiające sterowanie – zarówno na otwartym akwenie (jeziorze, zatoce), jak i w ciasnych, mocno zatłoczonych marinach. Zostaną one wymienione w dalszej części artykułu.

Porządny ster to absolutna podstawa

W celu zapewnienia sobie wyjątkowo wygodnego sterowania jednostką pływającą, należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w funkcjonalny ster strumieniowy. To nic innego jak nowoczesna turbina zlokalizowana w specjalnym tunelu, która wytwarza słup wody o znacznej sile (od 60 do nawet 100 kg), skierowany zawsze prostopadle do osi statku. Odpowiada on za odpychanie dziobu bądź rufy w pożądanym przez użytkownika kierunku, a także za wciąganie lin.

Omawianym sterem operuje się zazwyczaj za pomocą dedykowanego joysticka, ewentualnie panelu dotykowego znajdującego się bezpośrednio obok koła sterowego. Dodajmy, że standardowy model posiada bezpiecznik topikowy i obciążeniowy oraz pobiera prąd o natężeniu wynoszącym maksymalnie do 500 A. Oprócz posiadania steru strumieniowego, zaleca się ponadto wyposażenie jednostki w wiosła i pagaje o zróżnicowanej długości, wykonane z naturalnego drewna lub lekkiego aluminium. Są to ręczne pędniki pełniące rolę napędu pomocniczego. Pozostałe przydatne elementy to m.in.: przedłużacze rumpla (zapewniają lepsze balansowanie) oraz dulki stabilizujące wiosła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Materiały idealne na lato – w jakie ubrania warto się zaopatrzyć?
Materiały idealne na lato – w jakie ubrania warto się zaopatrzyć?
Zbliżające się lato to doskonały moment na to, aby wyposażyć swoją szafę w nowe ubrania. Oprócz wyglądu warto w tym […]
Co przyda się manicurzystce?
Co przyda się manicurzystce?
Profesjonalna manicurzystka to osoba, która nie tylko tworzy doskonałe paznokcie, ale także posiada odpowiedni sprzęt. Podstawą są chociażby jednorazowe pilniki, […]
Jak produkowany jest pellet?
Jak produkowany jest pellet?
Pellet drzewny to popularny materiał opałowy wykorzystywany powszechnie do ogrzewania obiektów mieszkalnych i przemysłowych w sezonie jesienno-zimowym. Ceniony jest przede […]