Profilaktyka sposobem na szybkie wykrycie chorób serca

Nie maleje liczba osób, które każdego roku umierają na różne choroby serca. Aby skutecznie ograniczyć to ryzyko, należy stosować odpowiednią dietę (bogatą m.in. w warzywa, owoce, chude mięso i produkty pełnoziarniste), zrezygnować z używek, podejmować regularną aktywność ruchową oraz co jakiś czas kontrolować poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Ogromne znaczenie ma również wykonywanie profilaktycznych badań – zarówno inwazyjnych, jak i nieinwazyjnych. Oferuje je m.in. poznańska klinika serca.

Prawidłowa diagnostyka to gwarancja długiego życia

Kluczowym warunkiem szybkiego wykrycia chorób serca jest profilaktyka, polegająca na poddawaniu się okresowym badaniom stanu mięśnia sercowego i tętnic wieńcowych. Warto pomyśleć w szczególności o profesjonalnych konsultacjach kardiologicznych, w trakcie których wykwalifikowani lekarze wykonują pomiar ciśnienia i elektrokardiografię.

W tym pierwszym przypadku ustalana jest siła, z jaką krew uderza w ścianki naczyń tętniczych (właściwa wartość to 120/80 mmHg). Z kolei EKG to nieinwazyjny zabieg opierający się na rejestrowaniu za pomocą zaawansowanego aparatu impulsów elektrycznych powstających w sercu. W ten sposób można wykryć wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego mięśnia. 

Pozostałe wartościowe badania to m.in.:

– holter EKG – całodobowy monitoring rytmu pracy serca (elektrody umieszczone na lewej stronie klatki piersiowej)

– próba wysiłkowa na bieżni – pozwala na precyzyjną ocenę zmian, jakie zachodzą w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego

– echo serca – metoda nieinwazyjna, polegająca na badaniu układu sercowo-naczyniowego z wykorzystaniem aparatu ultrasonograficznego 

– koronarografia tętnic wieńcowych

– cewnikowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *