Co muszą mieć firmy produkujące video?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Żyjemy w czasach, gdzie obraz ma bardzo duże znaczenie. Rozwój portalu YouTube rozpowszechnił edycję wideo. Jednak produkcja filmów jest obecna na rynku od początku telewizji. Czym się różnią amatorskie produkcje na YouTube, a te profesjonalne?

Sprzęt to podstawa

O ile program do montażu i edycji wideo wystarczy nawet najprostszy o tyle żeby mieć co edytować musimy to najpierw zarejestrować. Jakość obrazu, który będzie finalnie oczywiście można delikatnie podkręcić w postprodukcji, jednakże jeśli „surowy” obraz będzie kiepskiej jakości to nic z tego nie będzie. Zatem w pierwszej kolejności zadbajmy o kamerę, która ten obraz będzie nam rejestrować. Rozwój technologii przyniósł nam niespodziewanie opcję kręcenia wideo w lustrzankach, które przy niskiej cenie potrafią rejestrować naprawdę przyzwoity obraz.

Dzisiaj nawet profesjonalne firmy zajmujące się produkcją wideo stawia właśnie na lustrzanki. Dlaczego? Samo body – czyli korpus aparatu – kosztuje niewiele. Często jest to około 3000 zł. Kiedy już mamy podstawę, możemy dobrać do niej odpowiednie obiektywy. Tutaj zaczyna się zabawa, bowiem ceny szkieł zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilku lub nawet kilkunastu tysiącach. 

Równie istotny jest dźwięk, warto zatem zaopatrzyć się w dobrej jakości mikrofon. Specjaliści są zgodni, że czasem ważniejsza jest fonia od jakości obrazu. Jednak kiedy zamierzamy zajmować się tym na serio, musimy zadbać obie te kwestie.

Urządzenia poboczne

Podczas pracy profesjonalnej z pewnością będziemy dostawać co rusz większe projekty, wymagające od nas inwestycji w sprzęt, który pomoże nam te zlecenia zrealizować. Na pewno szybko będziemy musieli zainwestować w statyw, softbox czy odbłyśnik. Urządzenia te nie tylko wspomogą naszą pracę, ale okażą się niezastąpione w pewnych momentach. To jest dosłownie minimum, jakie należałoby posiadać przy nawet najprostszych projektach na początku naszej drogi producenta wideo.

Kiedy będziemy chcieli trudnić się projektami marketingowymi jak spoty reklamowe, teledyski czy nawet krótkie formaty, lecz wykonane w sposób profesjonalny powinniśmy pomyśleć o podzielnikach obrazu. Jest to niesamowite urządzenie, które łączy obraz z kilku kamer i wyświetla je razem na jednym monitorze.

Najczęściej spotykanymi są tzw. quady, które dzielą wizję na ekranie na 4 części. Urządzenie to pomaga reżyserowi obejrzeć w jednym czasie podgląd z 4 różnych kamer rejestrujących aktualną scenę. Jest to niezwykle istotne przy doborze odpowiednich kadrów, oraz wprowadzenia odpowiednich zmian jeśli jest taka potrzeba. Reżyser już na planie widzi co można zrobić lepiej, co uwydatnić, a co ukryć.

Zadbaj o dane

Nie możemy zapomnieć o miejscu na nasze dane. Przecież nie chcemy aby podczas pracy okazało się, że mamy za mało miejsca prawda? Druga sprawa, że przy pracy na plikach istotnym jest przesył danych. Im szybciej trwa odczyt i zapis danych tym lepiej dla nas. Dlatego zadbajmy również o sam komputer. Zamontujmy szybkie dyski magnetyczne dobrej jakości lub dominujące już dzisiaj rynek SSD. Na https://www.creativetools.pl/post-it/macierze-dyski.html można znaleźć ich różne rodzaje. Dzięki nim nie tylko zobaczymy różnicę w działaniu samego systemu, ale także szybkości pracy programów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Namiot na imprezy – wynajem czy kupno?
Namiot na imprezy – wynajem czy kupno?
Namioty na imprezach sprawdzają się rewelacyjnie. Komunie, wesela, rodzinne uroczystości, a także imprezy miejskie byłyby bez nich zupełnie inne. Namioty […]
Akcesoria do pokoju dziecięceg
Akcesoria do pokoju dziecięceg
Urządzając pokój własnego dziecka, trzeba koniecznie pamiętać nie tylko o wygodnych meblach, ale również rozmaitych akcesoriach użytkowych. Powinny to być […]
Co to jest kredyt obrotowy?
Co to jest kredyt obrotowy?
Nawet w świetnie prosperującej firmie może pojawić się problem z gotówką. Szczególnie często zdarza się to w przypadku opóźnienia z […]