Co nam daje prawo jazdy kategorii B?

Samochód to obecnie podstawowy środek transportu stosowany przez człowieka. Wielu osobom trudno wręcz wyobrazić sobie jak mogłoby wyglądać życie bez niego. Dzięki samochodom miliony osób przemieszcza się każdego dnia, dojeżdżając do pracy oraz załatwiając niezliczone sprawunki. Są one także podstawowym narzędziem pracy w zawodach takich jak taksówkarz czy przedstawiciel handlowy. Aby móc kierować pojazdem należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Według polskich przepisów kurs przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy można rozpocząć nawet przed ukończeniem 18 roku życia, z czego chętnie korzystają młodzi ludzie. Choć może nie wydawać się to oczywiste, dla osoby zainteresowanej prawem jazdy b cena kursu nie powinna być najważniejszym wyznacznikiem tego, do jakiej szkoły jazdy się zgłosi. Przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć informacji na temat poziomu jakości szkolenia w danej jednostce.

Nie tylko samochody osobowe

Nie każdy posiadacz prawa jazdy zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki niemu ma on możliwość kierowania większą ilością pojazdów. Czym można jeździć mając prawo jazdy kat b? Pierwszą i poprawną odpowiedzią jest oczywiście samochód osobowy, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t. Dodatkowym obostrzeniem jest fakt, że w pojeździe prowadzonym przez osobę posiadającą prawo jazdy tej kategorii może poruszać się, łącznie z kierowcą- maksymalnie 9 osób.

Nie jest to jedyny środek transportu, którym ma prawo kierować posiadacz prawa jazdy kategorii B. Może on poruszać się także pojazdami niższych kategorii, w tym AM i B1. Należą do nich motorowery oraz czterokołowce. Kierowca taki może także prowadzić samochód z przyczepą, motocykl, a nawet ciągnik. Co ciekawe prawo jazdy kategorii B pozwala także na kierowanie pojazdami wolnobieżnymi, do których zaliczane są walce, koparki i kombajny rolnicze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *