Jak dodatkowo zabezpieczyć rusztowanie?

Rusztowanie musi być odpowiednio zamontowane i zabezpieczone, aby praca na nim była w pełni bezpieczna. Powinno być wyposażone w dodatkowe elementy konstrukcyjne, które uchronią pracujące na nim osoby przed upadkiem z dużej wysokości, co może skutkować groźnymi urazami lub nawet śmiercią. To właśnie w budownictwie zdarza się największa liczba wypadków, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas pracy.

Elementy zwiększające bezpieczeństwo pracy na rusztowaniu

Najpopularniejszymi elementami, które zwiększają bezpieczeństwo są różnego rodzaju środki ochrony zbiorowej. Należą do nich przede siatki ochronne i balustrady, które montuje się na zewnętrzne części rusztowania. Często wyposaża się je także w poręcze ochronne na wysokości około 1 metra, które zabezpieczają pracowników przed upadkiem. Poszukując dodatkowych elementów zwiększających bezpieczeństwo rusztowania warto zajrzeć na stronę http://superdrew.pl/oferta/superdrew-oferta-tartak/elementy-rusztowan/ i zapoznać się z dostępną na niej ofertą.

Innym sposobem ochrony są również środki ochrony osobistej w postaci linek i amortyzatorów, do których podpięcie są wszyscy pracownicy. To rozwiązanie jest jednak stosowane bardzo rzadko i tylko w sytuacji, gdy nie ma możliwości właściwego zabezpieczenia rusztowania w inny sposób. Podstawą bezpiecznej pracy na wysokościach jest przede wszystkim przestrzeganie zasad BHP przez pracowników i użytkowanie rusztowanie zgodnie z jego przeznaczeniem i zaleceniami producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *