Jak powstaje miód wielokwiatowy?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Proces powstawania miodu wielokwiatowego nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Wymaga od pszczelarza wiele wysiłku, czasu i cierpliwości.

Pochodzenie miodu sięga czasów prehistorycznych, kiedy to pszczoły były hodowane przez ludzi dla ich miodu i wosku. Do 3000 r. p.n.e. ludzie zaczęli przechowywać miód wielokwiatowy w pojemnikach, aby móc go wykorzystać w miesiącach zimowych.

Od tego czasu opracowano wiele metod produkcji różnych rodzajów miodu o zróżnicowanych smakach i kolorach. Oto jak powstaje miód wielokwiatowy:

Pszczoły zbierają nektar z kwiatów

Przechowują ten nektar w swoich ciałach do czasu powrotu do ula, gdzie jest on regurgitowany do pustych komórek wykonanych przez pszczoły robotnice. W wyniku tego procesu powstaje roztwór, który w 70 procentach składa się z wody i w 30 procentach z cukru (sacharozy). Ponadto do roztworu dodawane są ziarna pyłku, które nadają mu kolor, smak i zawartość białka.

Wysuszenie mieszaniny i zamykanie jej

Następnie robotnice rozchylają skrzydła, aby jak najbardziej wysuszyć tę mieszaninę, po czym zamykają komórkę woskiem wytwarzanym przez gruczoły znajdujące się na ich odwłokach. Proces ten trwa około dwóch dni dla każdej komórki, w zależności od warunków pogodowych i temperatury panującej w ulu.

Wypełnianie komórek miodem

Po odcięciu się od elementów zewnętrznych i dostatecznie wyschły, komórki woskowe są gotowe do wypełnienia miodem. Pszczoły robotnice wracają z wyprawy na żer z nektarem z kwiatów i roślin, który umieszczają w pustych komórkach. Dodają również kawałki ziaren pyłku, które nadają miodowi kolor i smak.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Klasyka w salonie – jakie ma zalety?
Klasyka w salonie – jakie ma zalety?
Przy aranżacji wnętrza ważną rolę odgrywa pokój dzienny, który jest naszą wizytówką, bowiem przyjmujemy tam gości. Odwiedzając sklep z meblami […]
Efektywna organizacja pracy – miej wszystkie akcesoria zawsze pod ręką
Efektywna organizacja pracy – miej wszystkie akcesoria zawsze pod ręką
Jak zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii w pracy? Utrzymywać porządek przy swoim stanowisku. Gdyby policzyć, ile czasu dziennie spędza się […]
Jak wygląda renowacja kortów tenisowych – krok po kroku
Jak wygląda renowacja kortów tenisowych – krok po kroku
Korty tenisowe na skutek użytkowania z czasem tracą na jakości, dlatego tak ważna jest ich renowacja, która powinna się odbywać […]