Jak powstaje miód wielokwiatowy?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Proces powstawania miodu wielokwiatowego nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Wymaga od pszczelarza wiele wysiłku, czasu i cierpliwości.

Pochodzenie miodu sięga czasów prehistorycznych, kiedy to pszczoły były hodowane przez ludzi dla ich miodu i wosku. Do 3000 r. p.n.e. ludzie zaczęli przechowywać miód wielokwiatowy w pojemnikach, aby móc go wykorzystać w miesiącach zimowych.

Od tego czasu opracowano wiele metod produkcji różnych rodzajów miodu o zróżnicowanych smakach i kolorach. Oto jak powstaje miód wielokwiatowy:

Pszczoły zbierają nektar z kwiatów

Przechowują ten nektar w swoich ciałach do czasu powrotu do ula, gdzie jest on regurgitowany do pustych komórek wykonanych przez pszczoły robotnice. W wyniku tego procesu powstaje roztwór, który w 70 procentach składa się z wody i w 30 procentach z cukru (sacharozy). Ponadto do roztworu dodawane są ziarna pyłku, które nadają mu kolor, smak i zawartość białka.

Wysuszenie mieszaniny i zamykanie jej

Następnie robotnice rozchylają skrzydła, aby jak najbardziej wysuszyć tę mieszaninę, po czym zamykają komórkę woskiem wytwarzanym przez gruczoły znajdujące się na ich odwłokach. Proces ten trwa około dwóch dni dla każdej komórki, w zależności od warunków pogodowych i temperatury panującej w ulu.

Wypełnianie komórek miodem

Po odcięciu się od elementów zewnętrznych i dostatecznie wyschły, komórki woskowe są gotowe do wypełnienia miodem. Pszczoły robotnice wracają z wyprawy na żer z nektarem z kwiatów i roślin, który umieszczają w pustych komórkach. Dodają również kawałki ziaren pyłku, które nadają miodowi kolor i smak.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zaplanować działania marketingowe w firmie?
Jak zaplanować działania marketingowe w firmie?
O tym, że reklama jest główną dźwignią handlu przekonał się każdy, kto prowadzi lub prowadził działalność gospodarczą. Bez odpowiedniej reklamy […]
Dopadł cię stres? Reaguj szybko!
Dopadł cię stres? Reaguj szybko!
Istnieje wiele sposobów na leczenie stresu, a nie wszystkie są skuteczne. Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć jest to, że stres […]
Jakie miasta w Polsce warto zobaczyć?
Jakie miasta w Polsce warto zobaczyć?
Wśród najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży prym wiodą kraje o obszernych plażach i wysokich temperaturach. Osoby, które nie […]