Ortopeda to osoba zajmująca się leczeniem schorzeń układu ruchu. Do jego zadań należy diagnostyka choroby, jej leczenie, a także profilaktyka. Lekarz tej specjalności musi doskonale znać anatomię człowieka, w szczególności układ kostno-stawowy. Dawniej sprawował on medyczną opiekę głównie nad dziećmi, korygując wady postawy u małoletnich pacjentów. Obecnie lekarz, który wybrał tę specjalizację, leczy osoby w każdym wieku.
Najczęściej do ortopedy trafia się ze stłuczeniem, zwichnięciem, skręceniem, albo złamaniem kończyny. Ortopedia jest jednak dziedziną szeroką i zajmuje się także chorobami kręgosłupa, stanami zapalnymi kości i stawów i wszelkimi zmianami zwyrodnieniowymi. Leczy także wady wrodzone kości, mięśni i stawów; te wcześnie wykryte, zazwyczaj udaje się skorygować. Również przeprowadzanie zabiegów operacyjnych często wiąże się z tą gałęzią medycyny.
Ortopeda zajmuje się leczeniem zachowawczym. Może skierować pacjenta do fizjoterapeuty lub zasugerować zabiegi lecznicze (np. krioterapię). Jeżeli istnieje taka konieczność, zastosuje farmakoterapię przy przewlekłym bólu. Stosowane często leczenie to m.in.: operacja, unieruchomienie kończyny, fizjoterapia i rehabilitacja.
Zwichnięcia i złamania to najczęstsze przyczyny odwiedzin placówki leczniczej. Można umówić się na wizytę np. u ortopedy w Gdańsku, po uprzednim otrzymaniu skierowania od lekarza rodzinnego. Doktor może nakazać wykonanie zdjęć RTG, artroskopii, czy tomografii komputerowej. Po przeprowadzonych badaniach, wdroży odpowiednie leczenie.