Hartowanie metali jest rodzajem obróbki cieplnej, mającej na celu zwiększenie ich własności wytrzymałościowych – przede wszystkim twardości i wytrzymałości, jak również granicy plastyczności oraz sprężystości, a także odporności na ścieranie. Dzieje się to na wskutek naprężeń mających miejsce w materiale na wskutek przeprowadzonego procesu.
Wykonuje się je na gotowym przedmiocie. Polega ono przede wszystkim na nagrzaniu materiału do temperatury hartowania, którą należy utrzymać przez określony czas. Na koniec metal ulega schłodzeniu. W celu prawidłowego przeprowadzenia hartowania konieczne jest określenie parametrów takich jak temperatura, szybkość nagrzewania, czas przetrzymywania oraz szybkość chłodzenia. Niewłaściwe ich dobranie może doprowadzić do zniszczenia obrabianego przedmiotu.
Wyróżnia się kilka sposobów hartowania stali:
– zwykłe, z szybkim chłodzeniem stali w wodzie lub oleju
– stopniowe, gdzie szybkie chłodzenie odbywa się w stopionej saletrze
– izotermiczne, w którym nie zachodzi przemiana martenzytyczna
– powierzchniowe, w którym nagrzewa się jedynie powierzchnię przedmiotu.
Jednym z rodzajów tego ostatniego jest hartowanie indukcyjne. Informacje na temat usług w tym zakresie można znaleźć na http://hartomed.pl. Dzięki hartowaniu przedmioty ze stali charakteryzują się dużą wytrzymałością, i mogą być użytkowane przez wiele lat.