Donica nie musi być okrągła – trochę o fantazyjnych formach doniczek ogrodowych

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nietypowe donice – przełamywanie schematów

Nietypowe donice mogą być ekstrawaganckie lub eleganckie, a nowoczesny design nada ogrodom niepowtarzalnego wyglądu i przyciągnie wzrok każdego gościa. Najpopularniejsze, okrągłe donice zawsze będą modne, ale warto zainteresować się także mniej typowymi pojemnikami w kształcie nieregularnej bryły, stożka lub prostokąta.

Donica jako ozdoba ogrodu

Największą dekoracją ogrodu są rośliny w nim posadzone, ale zwracać uwagę mogą też pojemniki, do których wsadza się kwiatowe kompozycje. Duże donice ceramiczne dostępne są w wielu kolorach, począwszy od eleganckiej bieli, a skończywszy na żywych kolorach, są mrozoodporne i trwałe. Nietypowy kształt pojemnika może wprowadzić nieco ekstrawagancji do ogrodu. W zwężanej ku dołowi donicy pięknie wyglądają wysokie rośliny kwitnące lub niewielkie, odporne na mróz drzewka. Jeśli zieleniec stylizowany jest na klimat orientalny – do ogrodu pasować będą kolorowe, ceramiczne bryły, które z powodzeniem pomieszczą rośliny o rozległym systemie korzeniowym, jak cytrusy lub niewielkie, ogrodowe bonsai. Wielkie, prostokątne pojemniki będą alternatywą dla rabat kwiatowych. W ten sposób sadzi się zioła, niewielkie krzewy lub byliny.

Kształty i kolory – jak łączyć?

O ile kształty donic można ze sobą bezkonfliktowo zestawiać, o tyle trzeba uważać na dobór dominujących kolorów. Elegancję uzyskuje się poprzez stonowane kompozycje kwiatowe w jasnych pojemnikach. Donica prostokątna wysoka będzie pasować do niższych pojemników w tym samym kolorze i w tym samym stylu, jednak mieszając barwy możemy wprowadzić chaos. W nowoczesnych ogrodach minimalistycznych stosuje się zazwyczaj pojemniki roślinne w jednym kolorze. Dzięki temu zachowana zostaje harmonia i prostota.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Idealny prezent dla mamy
Idealny prezent dla mamy
Mama, Mamusia, Mamcia. Można do niej mówić różnie. Ważne, że na te słowa odwraca głowę w naszą stronę i słucha. […]
Jaką kreację wybrać na sylwestra?
Jaką kreację wybrać na sylwestra?
Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią ta jedna, magiczna noc w roku – Sylwester. Czas zabawy i […]
Strona internetowa – jakie znaczenie ma dla wizerunku firmy?
Strona internetowa – jakie znaczenie ma dla wizerunku firmy?
Pozytywny wizerunek firmy odgrywa ogromną rolę w walce o odniesienie sukcesu rynkowego. Przedsiębiorstwa, które się nim cieszą, klienci łatwiej obdarzają […]